miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Bez dopłat do błękitnego węgla w Nowym Sączu!

1 1 317

Od wczoraj (4 listopada) Urząd Miasta Nowego Sącza nie przyjmuje wniosków związanych z dopłatą do błękitnego węgla. Wydział Środowiska tłumaczy się decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO), która nakazała zaprzestanie dopłat wynikających z uchwały podjętej przez sądeckich rajców.

 

Czytaj również: AVR wypowiada umowę śmieciową Gminie Chełmiec!

 

– Zastrzeżenia RIO dotyczą kwestii formalnych. Inspektorzy izby uznali, że sposób finansowania dopłat narusza przepisy regulujące dysponowanie budżetem samorządu – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza.  Wierzę, że wkrótce uda się znaleźć rozwiązanie, ale do tego czasu ekologiczne paliwo w atrakcyjnej cenie nie będzie dostępne uzupełnia wiceprezydent Majka.

Niestety sprawdziły nasze obawy, że ten pomysł został źle przygotowany i w efekcie uchwała została zakwestionowana. Wszelkie kwestie związane z dopłatami należy wcześniej dokładnie przeanalizować zanim zostaną wprowadzone w życie – komentuje Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Warto przypomnieć sobie projekt uchwały dot. „odebrania dopłat do cen wody i ścieków”, który jak zapewniano miał nie uderzyć mieszkańców po kieszeni, a w konsekwencji płacimy więcej. Efekt jest taki, że mieszkańcy nie mają dopłaty ani do wody, ścieków jak również błękitnego węgla. Przy cenach i dopłatach do cen wody zadano sobie tutaj trud i poświęcono czas na zapytania do Wód Polskich, tutaj niestety konsultacje z RIO nie było. Warto więcej czasu poświęcić na przeprowadzenie analiz, ponieważ czas poświęcony na zastanowienie nie jest czasem straconym – dodaje Kądziołka.

Błękitny węgiel może być spalany w każdym rodzaju pieców na paliwa stałe. Zastosowanie nowego paliwa powoduje 10-krotną redukcję emisji do powietrza pyłów wszystkich kategorii oraz 20-krotną redukcję rakotwórczych węglowodorów aromatycznych (np. benzoalfapirenu).

Najlepszym świadectwem ekologicznych efektów spalania błękitnego węgla jest praktyczny brak dymu unoszącego się z komina budynku, w którym użytkowany jest nowy rodzaj węgla. Ponadto błękitny węgiel jest paliwem dostarczającym ok. 10 procent energii więcej niż inne klasyczne gatunki węgla, toteż jego zużycie do ogrzewania domu jest proporcjonalnie niższe.

Opr.: Rafał Kmak
Źródło: Radio Kraków
Fot.: MPEC Nowy Sącz, Rafał Kmak (archiwum – zdjęcie główne)

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. miastons pisze

    a tak sie ludzie bili o niego..

Zostaw odpowiedź