miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Biskup Wiesław Lechowicz pełnił posługę w Nowym Sączu, teraz został biskupem polowym Wojska Polskiego

2 1 431

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem polowym Wojska Polskiego biskupa Wiesława Lechowicza, dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej i zarazem delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

 

Czytaj również: Płatności Polskim Bonem Turystycznym przekroczyły 2 mld zł

 

Wyrażamy głęboką radość z tego faktu i składamy Księdzu Biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi serdeczne gratulacje. Gorąco proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w Jego intencji, aby mógł jak najowocniej służyć Kościołowi i podejmować z apostolską gorliwością stojące przed nim nowe obowiązki i wyzwania, trafnie odczytując współczesne znaki czasu – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Niech Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, obficie błogosławi Księdzu Biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi na drogę pełnienia nowych obowiązków, zaś orędownictwo Bożej Rodzicielki oraz świętych i błogosławionych diecezji tarnowskiej, niech wyjednuje potrzebne łaski.

Biskupi polowi Wojska Polskiego – biskupi diecezjalni Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. 5 lutego 1919 papież Benedykt XV utworzył Ordynariat Polowy w Polsce i mianował pierwszego biskupa polowego Wojska Polskiego. 21 stycznia 1991, po 44 latach przerwy, papież Jan Paweł II odtworzył biskupstwo polowe w Polsce.

Biskup Wiesław Lechowicz biskupem polowym Wojska Polskiego

Wiesław Lechowicz urodził się 22 grudnia 1962 w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1981 ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie i złożył egzamin dojrzałości. W latach 1981–1987 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie[1]. Święceń prezbiteratu udzielił mu 24 maja 1987 w katedrze tarnowskiej biskup diecezjalny tarnowski Jerzy Ablewicz. W 1992 rozpoczął studia specjalistyczne w zakresie teologii pastoralnej w Ateneum św. Krzyża w Rzymie. W 1994 uzyskał licencjat na podstawie pracy Il concetto di comunicazione e la sua ricezione nel magistero di Giovanni Paolo II, a w 1996 doktorat na podstawie dysertacji Predicazione e comunicazione. Analisi della predicazione omiletica alla luce della teoria della comunicazione. Odbył również studia z prawa kanonicznego w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, które ukończył w 2002 ze stopniem licencjata na podstawie pracy Kanoniczna organizacja stałej formacji duchowieństwa w diecezji tarnowskiej w latach 1917–2000. Studium porównawcze kościelnego prawa powszechnego, ogólnopolskiego i tarnowskiego – diecezjalnego.

 

 

Pracował jako wikariusz w Krościenku nad Dunajcem (1987–1991) i w parafii św. Jadwigi w Dębicy (1991–1992). Po zakończeniu studiów doktoranckich był duszpasterzem w parafii św. Mikołaja w Bochni, a następnie w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. W 1997 został wykładowcą homiletyki, a później także teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym w Tarnowie. W latach 1998–1999 był kapelanem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Od 1999 do 2004 pełnił funkcję prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a w latach 2004–2008 piastował urząd rektora tego seminarium. W ramach prac Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski był współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego na lata od 2001/2002 do 2006/2007. Papież Benedykt XVI przyznał mu godność kapelana Jego Świątobliwości.

22 grudnia 2007 papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej ze stolicą tytularną Lambiridi. Święcenia biskupie otrzymał 16 lutego 2008 w katedrze tarnowskiej. Udzielił mu ich biskup diecezjalny tarnowski Wiktor Skworc, któremu towarzyszyli kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup metropolita krakowski, i arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „In finem diligere” (Do końca umiłować). Po przeniesieniu Wiktora Skworca na urząd arcybiskupa metropolity katowickiego, od 28 listopada 2011 do 15 czerwca 2012, pełnił funkcję administratora diecezji.

15 stycznia 2022 papież Franciszek mianował go biskupem polowym Wojska Polskiego[11][2].

W ramach Konferencji Episkopatu Polski w latach 2010–2012 był delegatem ds. Powołań. W 2011 objął funkcję delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Został ponadto przewodniczącym Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, członkiem Komisji Duchowieństwa, Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

W 2016 był współkonsekratorem podczas sakry biskupa pomocniczego tarnowskiego Leszka Leszkiewicza.

źródło: Diecezja Tarnowska, Wikipedia
fot.: Facebook Parafii

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. kadrowy pisze

    Jak myślicie ile czasu zajmie mu osiągnięcie stopnia generała brygady?

  2. koleszkaleszka pisze

    Myślę, że 2-3 lata. Wszak buławę dawno nosi w rozporku.

Zostaw odpowiedź