Burza wokół Domu Gotyckiego w Nowym Sączu. Prezydent uderza, muzeum odpowiada: „To nieprawda, mieliśmy plan na 16 milionów”
Wystarczyła jedna mocna wypowiedź prezydenta Nowego Sącza i zrobiło się gorąco – nie tylko wokół tematu stanu technicznego Domu Gotyckiego, ale i wokół działalności Muzeum Ziemi Sądeckiej. Prezydent Ludomir Handzel, podczas spotkania online z mieszkańcami, ostro skrytykował sposób, w jaki muzeum miało opuścić obiekt.
Czytaj również: Zając, quiz i masa słodyczy! Wielkanocny jarmark w Miasteczku Galicyjskim już w tę sobotę
– Dom Gotycki przypomina to, co zostawiała po sobie wycofująca się armia radziecka – stwierdził, wyliczając pęknięcia ścian, wykwity, ślady po zalaniach, problemy z tynkami i instalacjami.
Muzeum nie milczy. Mówi o pomówieniach i dokumentach, których nikt nie cytuje
Na odpowiedź długo czekać nie trzeba było. Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Ziemi Sądeckiej, stanowczo zaprzeczył zarzutom. Jego zdaniem to krzywdzące pomówienia, a wypowiedzi prezydenta uderzają w instytucję, która od dekad chroni lokalne dziedzictwo.
– Mieliśmy gotowy projekt konserwacji Domu Gotyckiego o wartości 16 milionów złotych – zaznacza Ślusarek. – Od piwnic po dach, wraz z podwórkiem i pracownią konserwatorską. Nie mogliśmy jednak zrealizować tej inwestycji, bo parafia nie przedłużyła umowy najmu – dodaje.
Aby muzeum mogło sięgnąć po środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, potrzebowało formalnego zabezpieczenia użytkowania budynku. Tego zabrakło.
Stan techniczny: dobry? Zależy, kto czyta raport
Prezydent Handzel, krytykując stan Domu Gotyckiego, powołał się na raport parafii św. Małgorzaty – właściciela budynku. Co ciekawe, ten sam dokument miał określać ogólny stan zabytku jako… dobry. Dlaczego więc aż tak mocne słowa? Tego dyrektor muzeum nie rozumie.
W tle pozostaje jeszcze jeden wątek: Dom Gotycki przez 30 lat był użytkowany przez Muzeum Ziemi Sądeckiej na podstawie umowy z 1993 roku – za symboliczną złotówkę rocznie. Parafia zgodziła się na takie warunki, ponieważ muzeum wcześniej zainwestowało w budynek środki – Państwo Polskie zainwestowało 10 miliardów złotych na podniesienie ruiny w 1958 r.
Po zakończeniu umowy, pod koniec 2023 roku, muzealnicy przenieśli się do siedziby głównej przy ul. Jagiellońskiej, a do Domu Gotyckiego wprowadzili się urzędnicy miejscy – tymczasowo, z powodu remontu ratusza.
Będzie sąd? Muzeum rozważa kroki prawne
Wypowiedzi prezydenta, urzędników miejskich oraz proboszcza parafii ks. Jerzego Jurkiewicza są obecnie analizowane pod kątem prawnym. Dyrektor Ślusarek nie wyklucza skierowania sprawy do sądu, podkreślając, że instytucja, którą kieruje, działała zgodnie z prawem i miała dalekosiężne plany dla jednego z najcenniejszych zabytków Nowego Sącza.
Fot.: Piotr Droździk