miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dlaczego szynobus nie jeździ w weekend i późnym wieczorem?

1 928

Mieszkańcy chętnie korzystają z szynobusu, który kursuje od poniedziałku do piątku między godziną szóstą rano a siódmą wieczorem. Zaznaczają jednak, że przydałyby się dodatkowe kursy wieczorami i weekendy. Nie jest to jednak możliwe.

 

Czytaj również: Nie będzie niskopodłogowego szynobusu!

 

Szynobus (czyli skład EN57-840) kursuje od poniedziałku do piątku między godz. 6.00 i godz. 19.00, a mieszkańcy postulują o wydłużenie czasu kursowania nawet do godz. 22.00. Nie będzie to jednak możliwe, ponieważ komunikacja zastępcza ma rozładować ruch w godzinach, kiedy jest on największy.

Komunikacja zastępcza została tak zorganizowana, aby głównie uwzględnić ten aspekt związany z największym ruchem. Poza tymi godzinami normalnie funkcjonuje komunikacja autobusowa Obwodnicą Północną. Obserwujemy, że w tych późnych godzinach popołudniowych nie ma dużego zainteresowania, a korki, które tworzą się na objazdach, nie są duże, więc autobusy mogą jeździć w miarę punktualnie. Z tego względu nie wydłużymy godzin kursowania – wyjaśniał Andrzej Górski, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

Nie ma także możliwości, aby pociąg wjechał na tory w weekend, ponieważ linia kolejowa jest publiczna i została udostępniona na potrzeby kursowania szynobusu na ściśle określonych warunkach.

– Rozmowy z zarządcą infrastruktury kolejowej były prowadzone przez dłuższy czas. Dla potrzeb MPK linia została wydzielona tylko w okresie dni roboczych, natomiast w weekendy i w dni świąteczne prowadzona jest tam inna komunikacja. Wówczas są realizowane przewozy Cargo czy kursy Pociągu Retro. Takie były warunki brzegowe i musieliśmy się do nich dostosować – dodaje Andrzej Górski.

Przypominamy, że przez Sądecczyznę (nie licząc stacji kolejowych i dworców) biegną tylko jedne tory kolejowe, a na trasie kursowania szynobusu nie ma bocznicy, na którą mógłby zjechać.

 

 

MK
Fot. MK

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Monika pisze

    Dodano rano kilka kursów lecz nie przemyślane to że najwięcej osób jedzie na godz 8 więc szynobus powinien jechać 7.15 i 7 .35 gdyż nie potrzebny jest kurs o 7 rano skoro jedzie 6.40. Pozatym dzieci kończą lekcje o 11.25 i muszą czekać na szynobus do godz 12.35 tu też powinna nastąpić zmiana by kurs był co najmniej o 12 więcej zastrzen i uwag nie mam. Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.