miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Długofalowy plan zagospodarowania Kamienicy [ZDJĘCIA]

0 840

Dziś o godzinie 10:00 nad brzegiem rzeki Kamienica, obok hali sportowej znajdującej się przy ulicy Nadbrzeżnej, odbyła się konferencja prasowa, której organizatorem był Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Tematem konferencji „Przywracamy funkcjonalność Kamienicy Nawojowskiej” były plany modernizacji rzeki pod kątem ekologicznym.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Uwaga Kierowcy! Przez centrum Nowego Sącza w niedzielę nie przejedziecie

 

W spotkaniu wzięli udział Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk , prezes Wód Polskich, odpowiedzialnych za realizację projektu, Przemysław Daca oraz Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Małgorzata Sikora. Szczegóły projektu modernizacji sądeckich terenów rzecznych przybliżył przybyłym Marek Gróbarczyk.

Projekt będzie dotyczył rewitalizacji rzeki Kamienica, w oparciu o przebudowę stopni wodnych, które się tu znajdują i stworzenie ekologicznego przepływu, łącznie z zagospodarowaniem terenu w celu przeciwdziałaniu powodziom i promowaniu rekreacji. Dysponujemy środkami na realizację tego projektu, mamy możliwość rewitalizacji mniejszych rzek. Uatrakcyjnianie tego typu rzek wiąże się przede wszystkim z zarybianiem, ale i ze swobodną migracją ryb, czego będzie dotyczył projekt przebudowy. Mamy także w planach utworzyć tarliska w górnej części rzeki, dzięki czemu Kamienica uzyska status atrakcji turystycznej dla wędkarzy. Inicjatywa ma charakter długofalowy, jest zaplanowana na kilka latzdradził szczegóły Marek Gróbarczyk.

Wody Polskie mają już doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Aktualnie zlecamy studium wykonalności, które zobrazuje nam, jaki będzie najlepszy sposób na zagospodarowanie Kamienicy, tak aby udrożnić ją ekologicznie, a jednocześnie aby ustabilizować ją pod kątem bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Pierwszy etap to naprawa „progów” znajdujących się na rzece, z których część została zniszczona, a pozostałe znajdują się w stanie agonalnym. Drugi etap obejmuje zagospodarowanie terenu pod kątem przeciwdziałania powodziom – dodał prezes Przemysław Daca.

Po części oficjalnej odbył się piknik, podczas którego zwiedzający mogli zapoznać się ze szczegółami działań mających na celu właściwą ochronę oraz zagospodarowanie terenów przyrzecznych, spróbować smacznych przekąsek, zrobić zdjęcie z średniowiecznymi rycerzami oraz wziąć udział w grach i zabawach przeznaczonych dla najmłodszych.

Na konferencji obecni byli także poseł PiS Arkadiusz Mularczyk wraz z żoną Iwoną Mularczyk, kandydatką na prezydenta miasta Nowego Sącza.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Fot.: Marcin Cięciwa

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź