miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dom Kultury w czynie społecznym na 100 lecie niepodległości ! Co za Przyśpieszenie!

0 546

Do wielkiego przedsięwzięcia szykuje się Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Dąbrówka wraz z Zarządem Osiedla Dąbrówka. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości chcą rozpocząć budowę „Domu Kultury” który miałby stanąć na placu Rekreacyjnym im. Stanisława Janisza. Cel odważny, szczytny i godny pochwały szczególnie, że w ostatnich latach Osiedle Dąbrówka przyśpiesza niczym samochód formuły 1. Ma to być żywy pomnik niepodległościowy.

 

Czytaj również: Ryszard Miłek odebrał Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”

 

Czy im się uda? Odpowiadają z uśmiechem i stanowczo, że TAK. Trudno im w to nie uwierzyć bo w ostatnich latach dokonali tu rzeczy wręcz niemożliwych. Gdy przedstawiono nam zdjęcia w jakim stanie było osiedle jeszcze w 2012 roku, a w jakim jest teraz można to określić jednym słowem METAMORFOZA, co potwierdzają poniższe zdjęcia. I nie ma się co dziwić, że logo osiedla Dąbrówka to właściwie tylko dwa słowa „Dąbrówka Przyśpiesza”.

Członkowie TKKF Dąbrówka i Zarządu Osiedla Dąbrówka utworzyli Komitet Budowy, który będzie koordynował prace. Mieszkańcy mocno się tutaj integrują. Istnym osiedlowym świętem jest organizowany przez TKKF Dąbrówka od 8 lat Charytatywny Bieg i Festyn świętego Rocha. Mieszkańcy mogą także korzystać z cyklicznych wyjazdów wakacyjnych, patriotyczno-historycznych, tak jak ten ostatni do Serca Józefa Piłsudskiego w Wilnie. Ale zacznijmy od początku. Jak to się zaczęło ?

 

Tak wyglądał teren przed budową Placu Rekreacyjnego.

W 2011 roku reaktywowano na Osiedlu Dąbrówka działające w latach 80. Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Dąbrówka, które rozpoczęło organizację akcji i różnych inicjatyw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2012 roku członkowie TKKF zostali przez mieszkańców docenieni i wybrani do Zarządu Osiedla Dąbrówka – NAJMŁODSZEGO w mieście! Po zmianie pokoleniowej przyszła pora na przyśpieszenie. Rozpoczęto budowę wodociągów i kanalizacji, termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej wraz z remontem sali gimnastycznej. Zmieniono też plan zagospodarowania przestrzennego osiedla, rozbudowano oświetlenie ulic, wiat przystankowych, chodników i parkingów. Na osiedlu powstała również jedna z pierwszych Siłowni pod Chmurką w mieście. Dąbrówka to też asfaltowy skok do przodu! W ostatnich latach zmodernizowano tu wiele ulic, ale powstały także nowe drogi asfaltowe jak chociażby ulica świętego Rocha! Obecnie trwa modernizacja ulic Lisa i Krzykalskiego, dzięki czemu Dąbrówka będzie miała 100% ulic z nawierzchnią asfaltową!!! W 2019 roku ma się rozpocząć remont ulicy Zyndrama. Wartym podkreślenia jest też fakt, że to osiedle wyrosło na lidera w mieście, bowiem wygrało wszystkie edycje budżetu obywatelskiego! Dzięki temu powstało nowoczesne wielofunkcyjne boisko sportowe przy Szkole Podstawowej nr 9, a w roku 2019 powstaną tam kolejne dwa boiska!!!  Na Dąbrówce powstał również nowoczesny plac zabaw wraz z parkingiem. W planach, w bardzo realnej perspektywie, jest również budowa Ośrodka Sportów Obronnych Dąbrówka przy ul. Ruczaj.

 

Mieszkańcy osiedla Dąbrówka mogą cieszyć się już nowym Placem Rekreacyjnym im. Stanisława Janisza!

Teraz przyszedł czas na kolejne wyzwanie, czyli Dom Kultury w czynie społecznym, który ma służyć wszystkim mieszkańcom – i tym małym i tym starym. Jak możliwe jest tak mocne przyśpieszenie? Zapytaliśmy przewodniczącego osiedla: – Nie można mówić, że coś jest niemożliwe, bo przyjdzie ktoś kto o tym nie wie i to zrobi. Mamy prostą dewizę w działaniu i to takie nasze motto: „Jedno w życiu jest pewne, że nic nie jest pewne, ale wszystko jest możliwe”. I tak działamy, dlatego tyle udaje się zrobić – kończy Pan Michał Kądziołka.

 

Opr.: Klaudia Celusta
Fot.: Michał Kądziołka

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź