miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dopłaty do wody zgodne z prawem, ale Prezydent nie chce płacić

4 556
Uchwała Rady Miasta Nowego Sącza przywracająca dopłaty do taryfy za wodę i ścieki jest zgodna z prawem – wynika z orzeczenia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Tymczasem Prezydent Nowego Sącza zdaje się to stanowisko ignorować. W piśmie do Sądeckich Wodociągów domaga się wskazania… prawnej podstawy dla pokrycia kosztów dopłat dla mieszkańców. – Wygląda na to, że Prezydent nie chce mieszkańcom dopłacić do taryfy za wodę i ścieków, mimo że zobowiązuje go do tego obowiązująca uchwała – komentuje Tadeusz Frączek, prezes zarządu Sądeckich Wodociągów.

 

Czytaj również: Sądecki gignt, firma Newag z kontraktem za ponad 140 mln złotych!

 

Przypomnijmy, że 25 października Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła uchwałę, zgodnie z którą przywrócono dopłaty do taryfy Sądeckich Wodociągów za wodę i ścieki z mocą obowiązującą od 1 września 2019 r. Tym samym uchylono uchwałę z 2 sierpnia 2019 r., która na wniosek Prezydenta Nowego Sącza odebrała mieszkańcom dopłaty do taryfy za wodę i ścieki.

Prezydent Nowego Sącza uznał, że uchwała została przyjęta z naruszeniem prawa i zwrócił się w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, która zajęła stanowisko pod koniec listopada. W piśmie do Prezydenta Nowego Sącza podkreślono, że nie stwierdzono żadnych uchybień w podejmowaniu uchwały. W uzasadnieniu podkreślono, że podnoszona przez Prezydenta Nowego Sącza zasada niedziałania prawa wstecz w tym przypadku nie obowiązuje, ponieważ jest korzystna dla mieszkańców Nowego Sącza.

W związku z przywróceniem dopłat Sądeckie Wodociągi przygotowywały już około 10 tys. faktur korygujących, które uwzględniają nadpłacone kwoty za ostatnie miesiące. Równocześnie spółka, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Nowego Sącza, wystawiła fakturę Urzędowi Miasta Nowego Sącza tytułem pokrycia kosztów dopłat. Tymczasem Prezydent Nowego Sącza w piśmie do Sądeckich Wodociągów datowanym na 5 grudnia (czyli już po otrzymaniu stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej) domaga się wskazania podstawy prawnej i faktycznej wystawienia faktury tytułem pokrycia kosztów dopłat dla mieszkańców Nowego Sącza. – My wystawiamy faktury zgodnie z obowiązującym prawem. Mam nadzieję, że Prezydent także zgodnie z prawem je ureguluje – podsumowuje prezes Sądeckich Wodociągów.

 
źródło: Sądeckie Wodociągi
Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. Obywatel pisze

  Hehehehe no smiech na sali.. Czy prezydent oczekuje jeszcze jakiegos potwierdzenia “z góry” od samego Najwyższego?? :)) Bo teraz to naprawdę robi z siebie totalnego głupca.. Jak ma do siebie ludzi przekonać?? Skoro dalej walczy o to żeby ludziom zabrać te dopłaty!? Zrzesza sobie tylko tych ludzi którzy są tak samo są niekompetentni jak on sam… prezydent Królewskiego miasta Nowego Sącza to totalna porażka.

  1. Msz pisze

   Obywatelu , tak trochę piszesz tylko nie wiesz do końca co ….. tu nie chodzi że P.Handzel nie chce ludziom dopłacać do wody tylko twierdzi że ustalona taryfa za wodę jest za wysoka , a historia tego dotycząca to czasy byłego Prezydenta . Działania P.Handzla to jest szukanie rozwiązania jak zmusić Wodociągi do tego aby obniżyły cenę za wodę i ścieki bo te są wysokie vs. choćby ościenne gminy czy miasta podobnej wielkości w Polsce…

   1. Obywatel pisze

    Nie jestem mieszkańcem Nowego Sącza. Pracuję tutaj w Nowym Sączu. Więc mnie to nie dotyczy. Ale jak się to obserwuje z boku to widać ze jedni chcą a drudzy za wszelka cenę nie chcą dopłat dla mieszkańców. Skoro prezydent ma jasność i od Wojewody i z RIO to dalej szuka dziury w całym zeby te dopłaty zabrać. Sami z nich korzystacie i jakoś teraz wam to zaczęło przeszkadzać. Możecie przyjść do spółki i powiedzieć im że nie chcecie tych dopłat. Wasza wola hehe to już wspominał chyba prezes sw ze jest taka możliwość. a po drugie wycinek z jednego artykułu z dnia wczorajszego “Ludomir Handzel, nie jako prezydent miasta, ale jako mieszkaniec Nowego Sącza, wystąpił, za pośrednictwem Rady Miasta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ze skargą. Na kogo i na co się skarży? Na Radę Miasta i przyjętą przez nią uchwałę przywracającą dopłaty dla mieszkańców miasta do wody i ścieków. O dopłaty walczyli radni klubu PiS – Wybieram Nowy Sącz.” no to co ma jasność że dopłaty wróciły a on dalej to zaskarża i dalej chce je mieszkańcom odebrać? 😛 Nie jestem tym bardziej za PISem bo to dopiero jest skomplikowana partia i tyle co oni nawywijali w Polsce to głowa mała. Nie odnoszę się do poprzedniej władzy w Sączu bo bylo jak było. Ale wszystko funkcjonowalo jako tako. A Handzel próbuje odciąć sie od wszystkich Sąsiadów oprócz swojego idola Stawiarskiego idzie na wojne z kazdym i robi to personalnie bo ma z kazdym osoboiste utarczki. Tylko i wyłącznie go boli to ze nie ma nad spółką kontroli. Ale gdyby ją miał to i tak nie moglby nic zrobić bo przepisy i prawo sa czytelne dla kazdego tylko on tego nie widzi.. On tylko z tego powodu płacze i prowadzi wojenkę przez którą cierpią mieszkancy.. A ludzie w ślepo za nim jak stado baranów. ehhh żenada 🙂

  2. xax1212 pisze

   nie stać cię czlowieku na zaplate tych 10-20zl wiecej ? Serio? DFoplaty, socjale tylko to ci w glowie? Tak zostaleś wychowany że komuna wiecznie żywa w twim sercu? Zapewne gdy budżet pęka w szwach od dziury, każdy grosz się liczy. A z tego co pamiętam pieniędze z tej doplaty chcial przeznaczyć na zrekompensowanie podwyżek śmieci? Jeden pieron. To nie są czasy, by za wszystko placilo miasto. To samo dotyczy mpk i zasad funkcjonowania tego reliktu PRL.

Zostaw odpowiedź