miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Działaczka opozycji, sądeczanka Agnieszka Krawińska odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności

Działaczom opozycji wręczono w Krakowie Krzyże Wolności i Solidarności

0 1 089

Wczoraj, 21 września w Krzysztoforach (Muzeum Krakowa) odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta RP dawnych działaczy opozycji odznaczył prezes IPN dr Jarosław Szarek. Wśród osób uhonorowanych odznaczeniem znalazła się działaczka opozycyjna z Nowego Sącza, Agnieszka Krawińska.

 

Czytaj również: Kolejne nowoczesne ambulanse trafiły na Sądecczyznę! Mocne wsparcie ratowników medycznych

 

Działaczom opozycji wręczono w Krakowie Krzyże Wolności i Solidarności. Na zdjęciu Agnieszka Krawińska oraz prezes IPN dr Jarosław Szarek

 

Krzyże Wolności i Solidarności nadawane są przez prezydenta działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989, a przyznaje się je za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka w PRL.

Wicewojewoda Józef Leśniak odczytał list gratulacyjny skierowany przez wojewodę Łukasza Kmitę, a szef małopolskiej „Solidarności” Wojciech Grzeszek podzielił się z zebranymi krótką refleksją historyczną.

Krzyż Wolności i Solidarności

W imieniu odznaczonych głos zabrał Marcin Ślęzak, instruktor harcerski, drużynowy w szczepie „Szarej Siódemki” – 7 KDH, w latach 1983-1989 zaangażowany w działalność funkcjonującego w ramach oficjalnego ZHP niejawnego Ruchu Harcerskiego. – Ostatnią rzeczą, o której wtedy myśleliśmy było wypinanie klatki piersiowej do orderów, ale z drugiej strony te Krzyże symbolizują ciągłość Niepodległej. To wielka wartość dla wielu pokoleń – powiedział. Podzielił się także osobistym wspomnieniem: – Mój tata brał udział w rozbiciu więzienia św. Michała w Krakowie. Dowiedziałem się o tym bardzo późno i to było dla mnie coś niesamowitego. Mamy jeszcze do wykonania zadanie, aby ta pamięć przetrwała.

Na zakończenie uroczystości Maciej Drużkowski, któremu akompaniował Łuksza Lelek, wykonał pieśni patriotyczne.

Agnieszka Małgorzata Krawińska (ur. w 1963 roku w m. Tychy). Odznaczenie KWiS zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 274/2020. Studentka metalurgii na Akademii Górniczo – Hutniczej.
Po wprowadzeniu stanu wojennego inicjatorka powołania działającej w latach 1982-84 w Tychach grupy zajmującej się kolportażem prasy drugoobiegowej, ukazującej się w Krakowie, m. in. „Obserwatora Wojennego”, „Kroniki Małopolskiej”, „Hutnika”, „Junta Juje” oraz druków okolicznościowych Zajmowała się bezpośrednio magazynowaniem w pokoju zajmowanym w akademiku wydawnictw drugoobiegowych, a następnie ich przewozem do Tych, gdzie były rozprowadzane m. in. wśród pracowników kopalń węgla kamiennego „Ziemowit” i „Bolesław Śmiały”.

Lista odznaczonych (podajemy wyłącznie nazwiska osób, które wyraziły zgodę na publikację danych)
Jacek Antoni ADAMCZYK
Aleksander Wojciech BRAŚ
Adam Marek CHRZĄSTEK
Wincenty Kazimierz CIEŚLEWICZ
Andrzej Kazimierz FISCHER
Anna Krystyna FISCHER-ROKOSZ
Janina Agnieszka GRAMATYKA-ŁUCZKIEWICZ
Grzegorz Kajetan ŁUCZKIEWICZ
Krzysztof Romuald HEILMAN
Agnieszka Małgorzata KRAWIŃSKA
Leszek Tadeusz KRZYWDA
Wiesław Piotr KURCZYCH
o. Józef MOŃKO OFMCap
Anna Małgorzata POLKOWSKA
Ryszard Franciszek RAJCA
Marian Józef RYBA
Marcin Tomasz ŚLĘZAK
Grażyna Maria ŚWIĘS
Artur Paweł THEN
Barbara Maria TWARDZIK
Piotr Marcin ZAWIŚLAK

Odznaczeni pośmiertnie
Marta Maria BILSKA-KUBACKA
Joanna Katarzyna BRYJAK
Anna HLEBOWICZ
Jerzy HLEBOWICZ
Janusz KOTARBA

Rafał Kmak
fot. IPN, Agnieszka Krawińska
źródło: IPN

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź