miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dziesiątki nowych zakażeń koronawirusem! Na Sądecczyźnie 2134 osoby na kwarantannach [Raport 14.10.2020]

0 2 948

Wojewódzka Stacja Sanitarono-Epidemiologiczna w Krakowie poinformowała o nowych infekcjach koronawirusem w Małopolsce. Przy tak dynamicznym wzroście nowych zakażeń w przeciągu ostatnich 14 dni na Sądecczyźnie (141 przypadków w Nowym Sączu i 328 w powiecie nowosądeckim) jutro Ministerstwo Zdrowia poinformuje, że jesteśmy w czerwonej strefie. W naszym regionie sytuacja przedstawia się następująco: aktywne zakażenia Nowy Sącz: 151 (+26), Gmina Chełmiec: 53 (+10), Gmina Gródek n/Dunajcem: 10 (+2), Gmina Grybów: 28 (+4), Gmina Kamionka Wielka: 37 (+6), Gmina Korzenna: 15 (+1), Gmina Krynica-Zdrój: 37 (+1), Gmina Łabowa: 17 (+1), Gmina Łącko: 25 (+4), Gmina Łososina Dolna: 16 (+3), Gmina Muszyna: 23 (+4), Gmina Nawojowa: 18 (+5), Gmina Piwniczna-Zdrój: 7 (+1), Gmina Podegrodzie: 23 (+5), Gmina Rytro 9 (+1), Gmina Stary Sącz: 60 (+4). W Polsce aktualnie mamy 141 804 (+6526) potwierdzonych przypadków, z czego 3 217 (+116) osób zmarło. Wyzdrowiało 83 847 (+1843).

 

Czytaj również: Punkty gastronomiczne ze skróconym czasem funkcjonowanie! Ograniczenia również na weselach

 

– Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1143 osób z Krakowa (499 osób), powiatu krakowskiego (107 osób), miechowskiego (55 osób), nowosądeckiego (53 osoby), powiatów: myślenickiego oraz wielickiego (po 50 osób), wadowickiego (47 osób), suskiego (33 osoby), nowotarskiego (29 osób), z Nowego Sącza (26 osób), powiatu olkuskiego (24 osoby), z Tarnowa oraz powiatu tatrzańskiego (po 23 osoby), powiatu gorlickiego (21 osób), tarnowskiego (20 osób), chrzanowskiego (18 osób), powiatów: bocheńskiego oraz oświęcimskiego (po 17 osób), limanowskiego (12 osób), dąbrowskiego (8 osób), brzeskiego (7 osób) oraz proszowickiego (4 osoby). Aktualnie 39 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu sześciu przypadków z raportu zbiorczego oraz jednego przypadku z raportu zgonów i ozdrowieńców. Raporty skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 18 413 osób poinformował dzisiaj Sanepid.

 

 

Przekazujemy, że otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 332 ozdrowieńcach z naszego województwa – z Krakowa (174 osoby), z powiatu krakowskiego (47 osób), limanowskiego (21 osób), wadowickiego (18 osób), tatrzańskiego (16 osób), nowotarskiego (15 osób), suskiego (10 osób), wielickiego (9 osób), powiatów: oświęcimskiego, olkuskiego, chrzanowskiego oraz bocheńskiego (po 4 osoby), proszowickiego (3 osoby), miechowskiego (2 osoby) oraz brzeskiego (1 osoba), którzy w większości przebywali w izolacji. W sumie w Małopolsce mamy 11 391 ozdrowieńców.

 

 

 

Cała Polska w żółtej strefie!
Od 10 października (sobota) cała Polska znajduje się w strefie żółtej; w całym kraju obowiązuje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych obowiązują dodatkowe restrykcje; została zwiększona liczba łóżek w szpitalach. Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie zapewniło, że dalsze działania będą dostosowane do aktualnej sytuacji.

 

 

Nowy Sącz i powiat w czerwonej strefie?
Czerwona strefa obejmuje miasta i powiaty, w których ilość nowych zachorowań jest większa, niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Jakie obostrzenia są w czerwonej strefie, jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy?

Jakie czekają nas obostrzenia, gdy wejdziemy w czerwoną strefę? 

 • W czerwonej strefie zakazana jest organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy są one organizowane na świeżym powietrzu, czy w obiekcie targowo-kongresowym (czyli w przestrzeni zamkniętej).
 • Wydarzenia sportowe w czerwonej strefie – zarówno te, które odbywają się na stadionach i boiskach (np. mecze piłki nożnej), jak i na polach golfowych, torach wyścigowych, na basenach, klubach fitness czy kortach tenisowych mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.
 • W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych (takich jak koncerty czy spektakle) – zakaz ten dotyczy zarówno wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, jak i w obiektach sportowych (również tych na otwartej przestrzeni), a także wydarzeń na świeżym powietrzu.
 • W lokalach gastronomicznych znajdujących się w czerwonej strefie klienci, zarówno w ogródku, jak i w sali, muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje, zakryte usta i nos musi mieć również obsługa. Obowiązuje limit 1 osoby na 4 mkw, a prowadzenie działalności możliwe jest od 6 do 22. Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
 • W aquaparkach i na basenach w strefie czerwonej dopuszczalne jest 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 10 m kw.
 • W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz działalności obiektów takich jak wesołe miasteczko, park rozrywki lub park rekreacyjny – nie ma przy tym znaczenia wielkość obiektu.
 • Kina w czerwonej strefie mogą działać, a obowiązuje limit 25 proc. obłożenia obiektu – widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.
 • W tej kwestii zasady w strefie czerwonej są identyczne, jak w pozostałych strefach: warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego lub leczenia uzdrowiskowego (również dzieci) jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.
 • Zgromadzenia w strefie czerwonej mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 150 osób, a uczestnicy zachowują dystans 1,5 m i zakrywają usta i nos.
 • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, a uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos (z wyjątkiem osób sprawujących kult). Jeśli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m dystansu od innych osób i zakrywać usta oraz nos.
 • Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 50 osób (z wyjątkiem obsługi).
 • W pojazdach transportu publicznego w strefie czerwonej zajęte może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.
 • W strefie czerwonej zakupy można robić wyłącznie w maseczce, istnieje również obowiązek stosowania środków do dezynfekcji rąk lub założenia rękawiczek ochronnych.
 • Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. W trakcie zabiegu obsługa i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos.

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w Nowym Sączu

14 października – 26 przypadków
13 października – 17 przypadków
12 października – 5 przypadków

11 października – 14 przypadków
10 października – 20 przypadków

9 października – 14 przypadków
8 października – 10 przypadków

7 października – 5 przypadków
6 października –
 11 przypadków
5 października – 2 przypadki
4 października – 2 przypadki

3 października – 3 przypadki
2 października – 5 przypadków

1 października – 7 przypadków

Łącznie: 141 nowych, potwierdzonych przypadków w Nowym Sączu

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w powiecie nowosądeckim

14 października – 53 przypadki
13 października – 33 przypadków
12 października – 28 przypadków

11 października – 35 przypadków
10 października – 28 przypadków

9 października – 32 przypadki
8 października – 29 przypadków

7 października – 15 przypadków
6 października –
13 przypadków
5 października – 8 przypadków
4 października –
8 przypadków
3 października – 8 przypadków
2 października – 18 przypadków

1 października – 20 przypadków

Łącznie: 328 nowych, potwierdzonych przypadków w powiecie nowosądeckim

 

Na Sądecczyźnie 2 134 osoby na kwarantannie
W Nowym Sączu na dzień 14 października mamy 151 osób aktywnych, zainfekowanych koronawirusem. W powiecie nowosądeckim jest to natomiast 378 aktywnych przypadków koronawirusa. Na godzinę 9:30 w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim 1427 osób przebywało na kwarantannie z polecenia Sanepidu (miasto – 430, powiat – 997), 51 osób przebywało na tzw. kwarantannie granicznej (miasto – 28, powiat – 23) oraz 656 osoby były objęte nadzorem epidemiologicznym (miasto – 354, powiat – 302).

 

 

 

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ – KLIK

 

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Wkrótce rozprzestrzenił się na całe Chiny. Łącznie zakaziło się tam nim ponad 84 tys. osób, zmarło ponad 4,6 tys.

 

Niestety musimy również poinformować o śmierci 19 osób w wieku od 62 do 96 lat z Krakowa (3 osoby), powiatu nowotarskiego (3 osoby), chrzanowskiego (3 osoby), wadowickiego (2 osoby), powiatów: oświęcimskiego, limanowskiego , myślenickiego, bocheńskiego, gorlickiego, brzeskiego, nowosądeckiego oraz tatrzańskiego (po 1 osobie). Dwanaście osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 270.

Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

 
Źródło informacji: WSSE w Krakowie

fot. MUW, Agencja Gazeta (ilustracyjne)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź