miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Festiwal Nauk Stosowanych ANS przyciągnął tłumy

0 1 600

Pokazy, prezentacje, warsztaty, konkursy, gry edukacyjne i sportowe to w skrócie program zorganizowanego 2 czerwca Festiwalu Nauk Stosowanych w ANS w Nowym Sączu. Do Kampusu dydaktyczno-sportowego przy ul. Kościuszki 2 przyszli uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki.

Czytaj również: Ruszył nabór do Służby Celno-Skarbowej! Wolnych 30 etatów

Jak co roku Akademia Nauk Stosowanych (wcześniej jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa) przygotowuje wydarzenie, na którym swoje naukowe atrakcje prezentuje sześć wydziałów uczelni. Już od godziny 9 na ul. Kościuszki 2 ustawiały się kolejki uczniów i ich nauczycieli. Dla wielu była to doskonała alternatywa dla lekcji w szkolnej ławce.

Decyzja o przeniesieniu Festiwalu do Kampusu dydaktyczno-sportowego była strzałem w dziesiątkę. Przed laty organizowaliśmy go na płycie sądeckiego rynku i nie mogliśmy przygotować tak wiele pokazów w oparciu o nasze naukowe zaplecze, a także gościć tylu młodych ludzi. Ten 2 czerwca to dla nich dodatkowy Dzień Dziecka i okazja do dobrej zabawy i zobaczenia naukowych ciekawostek – zaznacza dr Marek Reichel, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Festiwal ma przede wszystkim na celu popularyzację nauki, zaszczepienie w młodych ludziach pasji poznawania i tworzenia. Wydarzenie co roku jest skierowane do uczniów lokalnych szkół podstawowych i średnich oraz przedszkoli. Tegoroczny program Festiwalu Nauk Stosowanych obejmował liczne pokazy (np. zamrażanie róży w ciekłym azocie, konstruowanie robotów), warsztaty (m.in. pierwszej pomocy, autoprezentacji czy tańca), konkursy, gry edukacyjne oraz zajęcia sportowe. Dobrze bawiono się i rywalizowano nie tylko w hali  sportowej, ale także na basenie. Forma naukowych zmagań była przeróżna, bo można było np. rozwiązywać zadania w formie pokoju zagadek „escape room” lub tradycyjnie zasiąść do testu w Konkursie Młody Matematyk. Dużą popularnością cieszył się koncert piosenki angielskiej Jamesa Macfarlane’a (na co dzień lektora języka angielskiego ANS) oraz policyjne pokazy (m.in. technik kryminalnych czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym).

Dla uczestników Festiwalu przygotowano medale, dyplomy, a także rozdano około tysiąc lodów i balonów napełnionych helem. W roku akademickim 2022/2023 Festiwal Nauk Stosowanych wpisuje się w jubileusz 25-lecia istnienia sądeckiej uczelni.

Fot. ANS Nowy Sącz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź