miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Film „Ukos światła” o Dariuszu Popieli miał swoją premierę w Kinie Kijów

0 2 001

„Ukos światła” w reżyserii Wojciecha Szumowskiego miał swoją premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w kultowym Kinie Kijów. To film – jak powiedział – reżyser o „trudzie pamięci”. Narratorem i jednym z bohaterów jest znakomity polski kajakarz, sądeczanin Dariusz Popiela. – Ja tylko chciałem wykosić cmentarz, a z tego wszystkiego wyszły niesamowite rzeczy – powiedział medalista mistrzostw świata i Europy w rozmowie z Przegląd Sportowy Onet. 

Czytaj również: Mamy to! Sądeczanin Dariusz Popiela z kwalifikacją do kadry narodowej

Moim marzeniem jest zdobywanie medali i to miałem w głowie, a nie to, że kiedyś powstanie film o tym, czym zajmuje się z gronem przyjaciół poza sportem. Tym bardziej że dotykam tematu, który nie jest chwytliwy. Nie ma co ukrywać, że pamięć o Żydach, to jednak nie jest coś, co może porwać. Pewnie, że są osoby, które chcą o tym pisać i pamiętają. To jednak nie jest praca w świetle kamer i fleszy, ale raczej taka praca u podstaw. To czasami jest robota samotnika – opowiadał Dariusz Popiela. – Na początku byłem sceptycznie nastawiony do pomysłu Wojtka Szumowskiego. Sądziłem, że może tracić czas. Tak się jednak złożył, że kiedy się pojawiał, to działo się całkiem sporo. Czasami nawet zapominałem do niego zadzwonić, że jedziemy w teren. Raz nawet, co jest uwiecznione w filmie, byłem zdziwiony tym, że przyjechał na cmentarz. Akurat wtedy lało. Było paskudnie. Mówiłem mu, że będziemy tylko coś robić przy płocie. I nagle zaczyna się jedna z ciekawszych historii ze znalezieniem nagrobków na pewnej posesji. To były takie – jak ja to nazywam – cuda projektowe – dodaje Popiela.

 

„Ukos światła” miał swoją premierę na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym w kultowym Kinie Kijów. Przez ponad 70 min. była cisza, jak makiem zasiał. Ten film zmusza bowiem do refleksji, ale pokazuje też, jak łatwo zapomnieć o drugim człowieku. Na szczęście są ludzie, którzy potrafią przywrócić godność. Narratorem jest Dariusz Popiela, który od lat – wraz z grupą przyjaciół – odnawia cmentarze żydowskie na Podhalu. Zapomniane i zdewastowane teraz zaczynają żyć na nowo, a wraz z nimi pamięć o ludziach, którzy tworzyli jedną społeczność, czytamy na łamach serwisu Onet. 

I tak w ramach projektu „Ludzie, nie liczby” przywrócono pamięć o Żydach w Krościenku i Grybowie. Film z kolei skupia się na tym, co działo się w Czarnym Dunajcu. – Ja tylko chciałem wykosić cmentarz, a z tego wszystkiego wyszły niesamowite rzeczy. Nigdy nie sądziłem, że o tym, czym się zajmujemy, może powstać film. Przede wszystkim jednak wyszedł nam kawał roboty, bo to w tym wszystkim jest najważniejsze. Nic nie byłyby warte wyróżnienia, nagrody, czy film, gdyby nie poszły za tym efekty – powiedział Popiela, który niestety nie był obecny na premierze filmu, a przecież to jest coś, co zdarza się raz w życiu. Wszystko przez obowiązki. W tym czasie nasz kajakarz startował w zawodach rankingowych w Augsburgu. Na tym torze pod koniec lipca odbędą się bowiem mistrzostwa świata.

 

Dariusz Popiela – (ur. 27 lipca 1985 r.). Polski kajakarz górski, olimpijczyk, czterokrotny medalista mistrzostw świata, dwukrotny mistrz Europy. Przygodę z kajakarstwem górskim zaczął w wieku siedmiu lat. W 2003 roku wywalczył miejsce dla Polski na igrzyska olimpijskie w Atenach. Siedmiokrotnie był mistrzem Polski. Opowieść prof. Jerzego Żołądzia (który pomagał mu w treningach jako fizjolog) o zapomnianym cmentarzu żydowskim w tej miejscowości dała impuls do działania. Odtąd angażuje się w różne inicjatywy, a jego główną ambicją jest powstrzymywanie rozprzestrzeniania się stereotypów, zachowań ksenofobicznych, antysemickich, rasistowskich, dialog wielokulturowy oraz wielowyznaniowy i poszanowanie drugiej osoby.

Czytaj również: Dariusz Popiela odznaczony Tarczą Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza

Sukcesy Darka Popieli nie były by możliwe bez pomocy sponsorów. Darek od lat współpracuje z firmami, które wspierają jego dążenia bycia najlepszym. Podczas wydarzeń młody sportowiec zawsze podkreśla ich role i znaczenie. Aktualnie Popiela współpracuje z firmami: SolGroErbetMuszyniankaCentrumVayer
 

źródło: Facebook, Przegląd Sportowy Onet.pl
fot.: Fundacja Tygodnika Powszechnego

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź