miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Formalności stało się za dość! MMC Brainvill warte 112 milionów – poszło za 13,9 mln złotych

6 13 312

Wiele lat starań i udało się. Syndyk masy upadłościowej ostatecznie sfinalizował transakcję siedziby parku technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu. Jak poinformował syndyk Witold Kadłuczka na antenie Radia Kraków, sporządzony został akt notarialny, który potwierdza, że nowym właścicielem obiektu i działki jest Przedsiębiorstwo Handlowo Produkcyjne Avita, należące do przedsiębiorcy Andrzeja Buczka.

Czytaj również: Jest decyzja! Newag zarobi prawie 30 mln złotych netto

Przypomnijmy, w listopadzie 2021 roku Syndyk wybrał ofertę w przetargu dotyczącym sprzedaży budynku Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu. Była to 13 próba sprzedaży tego podmiotu; we wcześniejszych nie było ofert. Miasteczko powstało przy wsparciu blisko 95 mln zł funduszy unijnych.

Jak przypomniał Kadłuczka, próby sprzedaży upadłego podmiotu trwają od 2018 roku; najpierw jako całego przedsiębiorstwa (pierwsza cena wywoławcza wynosiła prawie 57 mln zł), a następnie wydzielonej z niego nieruchomości – wtedy pierwsza cena wywoławcza wynosiła 46 mln zł. W sumie odbyło się 13 przetargów, w tym dziewięć na samą nieruchomość.

Wśród kilkudziesięciu wierzycieli spółki Miasteczko Multimedialne największym jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która zgłosiła roszczenia na ponad 130 mln zł.

Decyzję o ogłoszeniu upadłości spółki Miasteczko Multimedialne, właściciela parku technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu podjął krakowski sąd w październiku 2017 roku. Wniosek o głoszenie upadłości zgłosił sam dłużnik – spółka Miasteczko Multimedialne.

Inwestycja otwarta oficjalnie w maju 2014 r. powstała przy wsparciu unijnych funduszy w wysokości 94,9 mln zł. MMC Brainville w założeniu pomysłodawcy – Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University, miało stać się “sądecką doliną krzemową” – ponadregionalnym ośrodkiem badań i rozwoju w zakresie nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, telekomunikacji, grafiki i animacji komputerowej, technologii mobilnych oraz multimediów.

Park technologiczny dysponuje nowoczesnym budynkiem biurowo-laboratoryjnym, dedykowanym do działalności firm z dziedziny multimediów oraz IT o łącznej powierzchni blisko 16 tys. m. kw. Miasteczko Multimedialne w sierpniu 2010 r. otrzymało unijne dofinansowanie na realizację projektu w wysokości 94,9 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Łączna wartość inwestycji wyniosła 111,7 mln zł.

W kolejnych latach zmieniali się udziałowcy spółki, a termin oddania obiektu, pierwotnie planowany na wrzesień 2012 r., był przesuwany, co groziło utratą unijnej dotacji. Spółka borykała się z problemami finansowymi – po raz pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Miasteczka Multimedialnego został złożony do sądu w 2015 r.

źródło: PAP
fot.: archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
6 Komentarze
 1. Fakdak pisze

  pis zawsze miał łeb do interesów

 2. Edek pisze

  https://cia.media.pl/kamienicznicy_z_sosnowskiej_elity_pod_sadem

  Ciekawy gość kupił miasteczko – poczytajcie

 3. Adam pisze

  Dlaczego nikt nie pisze o tym gdzie są pieniądze z dotacji? te 100 mln zł kto wziął na konto, dlaczego wykonawcy nie dostali wynagrodzenia, kto odebrał ten budynek i rozliczył dotację? Zajmujemy się pierdołami w stylu za ile go sprzedadzą, a nikt nie pyta kto zrobił ten największy na Sądecczyźnie przekręt? Gdzie nasi posłowie, prokuratura itd.

 4. xaxx21x pisze

  Ręka ręke myje. mularczyk milczy

 5. janek pisze

  Ha! znowu Andrzej B. Gruba sprawa się szykuje. Jeszcze usłyszymy…

 6. Mark pisze

  Ciekawe kto teraz będzie odkupował nieruchomość MMB od dzisiejszego nabywcy……?

Zostaw odpowiedź