miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Golec uOrkiestra live! Świąteczny prezent od MCK Sokół

3 587

Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu przygotowało wyjątkowy świąteczny prezent dla swoich widzów. 26 grudnia o godz. 16.00 będziemy mogli obejrzeć koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra.

 

Czytaj również: Po 28 latach funkcjonowania na Sądecczyźnie Forum Ekonomiczne opuszcza Krynicę-Zdrój

 

Jednym z elementów koncertu będzie pierwsze publiczne odtworzenie nowej sądeckiej pastorałki. Bezpłatna emisja wydarzenia będzie dostępna na kanale MCK SOKÓŁ na platformie YouTube oraz na stronie internetowej www.mcksokol.pl.

Zapraszamy do kolędowania!

Solidna porcja soczystego góralskiego folku, szczypta popu, odrobina rock & rolla i okruch jazzu. Z tych muzycznych komponentów Golec uOrkiestra stworzyła niezwykle oryginalny przepis na muzyczny sukces. Twórcy tego artystycznego projektu to urodzeni pod dobrą nutą bracia bliźniacy Łukasz i Paweł Golcowie.

Górale z Milówki w Beskidzie Żywieckim, absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach zadebiutowali w 1999 roku płytą Golec uOrkiestra 1. Umieszczone na niej utwory, takie jak Lornetka czy  Crazy is my life, do dziś nuci cała Polska. Na kolejnym krążku grupy Golec uOrkiestra 2, wydanym w 2000 roku, znalazł się przebój Ściernisco, jedna z ulubionych piosenek byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha, żartobliwe Słodycze oraz dedykowany Adamowi Małyszowi utwór Zwycięstwo. Dwa lata później na rynku muzycznym ukazał się album Golec uOrkiestra 3, z którego pochodzą pełne góralskiej dynamiki Pędzą konie oraz ironiczne Kto się ceni.

Choć Zespół  jest wierny swoim muzycznym korzeniom, nie obawia się artystycznych eksperymentów, czego przykładem jest współpraca z Gromeem i Bedoesem. Efektem tej kooperacji jest wydany w 2019 roku utwór Górą Ty, który natychmiast podbił muzyczne listy przebojów i stał się niekwestionowanym hitem. Dowodem odwagi i otwartości na nowe formy muzyczne jest także projekt Symphoethnic,  w którym zespół Golec uOrkiestra połączył siły z wybitnymi wokalistami (Piotr Cugowski, Kuba Badach, Andrzej Lampert, Krzysztof Trebunia – Tutka), z orkiestrą symfoniczną Silesian Art Collective, Orkiestrą Ludową oraz najwybitniejszymi wirtuozami gry na instrumentach etnicznych. Koncert składa się ze znanych przebojów Golec uOrkiestry w nowych aranżacjach oraz kilku premierowych utworów. Połączenie brzmień symfonicznych z muzyką etniczną okazało się znakomitym pomysłem, bo projekt został fantastycznie przyjęty i wysoko oceniony przez publiczność.

Zespół nagrał dotąd  11 albumów i płyt koncertowych, które sprzedały się  w milionach egzemplarzy. Popularność i sympatia publiczności zaowocowała licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Golec uOrkiestra otrzymała m.in. dwa „Fryderyki”, „Superjedynkę” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,  dwie statuetki „Wiktora”, „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż płyt oraz nagrodę TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci – Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w kraju i za granicą.

Bracia Paweł i Łukasz Golcowie z ogromną pasją i zaangażowaniem poświęcają się nie tylko koncertowaniu i tworzeniu nowych utworów, ale także działalności społecznej. W 2003 roku założyli Fundację zajmującą się min. kultywowaniem muzyki łuku Karpat poprzez tworzenie na Żywiecczyźnie dziecięcych ognisk twórczości artystycznej.

źródło i fot. MCK Sokół, M. Sosna

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. ***** *** pisze

  mało 1.5 bańki ?

  1. Natalka.Krzesińska pisze

   Dla mnie za to co robią należało im się! Tym bardziej, że dutków do kabzy nie schowali, a rośnie nam nowe pokolenie artystów dzięki fundacji Braci! Polecam obejrzeć koncert z nowej płyty i osądzić samemu, zobaczyć jak wielu osób jest zaangażowanych w to wielkie przedsięwzięcie! Oby każdy tak robił, świat byłby wtedy lepszy!

 2. Natalka.Krzesińska pisze

  Dla mnie za to co robią należało im się! Tym bardziej, że dutków do kabzy nie schowali, a rośnie nam nowe pokolenie artystów dzięki fundacji Braci! Polecam obejrzeć koncert z nowej płyty i osądzić samemu, zobaczyć jak wielu osób jest zaangażowanych w to wielkie przedsięwzięcie! Oby każdy tak robił, świat byłby wtedy lepszy!

Zostaw odpowiedź