Grand Prix Architektura dla obiektu Vitberga
Wczoraj (22 marca) rozstrzygnięta została 2. edycja konkursu pod nazwą Architektura Nowego Sącza XXI wieku. Konkurs pokazuje najciekawsze realizacje architektoniczne w naszym mieście z ostatnich pięciu lat. Nagrodę prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka – Grand Prix Architektura Nowego Sącza 2013-2017 otrzymała siedziba firmy Vitberg przy ul. Borelowskiego.
– Z wielkim zadowoleniem przyjmuję to, że w Nowym Sączu pojawiły się takie oto budowle i budynki – powiedział witając uczestników konkursu prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Niektórzy mówią, że w Nowym Sączu się nic nie dzieje. To jest dowód, że pod względem architektonicznym dzieje się wiele i z tego możemy być wszyscy zadowoleni. Serdecznie dziękuję kapitule konkursu za udział w pracach, a państwu za te piękne inwestycje, które pokazują, że w Nowym Sączu wiele się dzieje i może się dziać jeszcze więcej. Myślę, że będziemy kontynuować ten konkurs przez następne lata i wierzę, że co roku będą się pojawiać równie dobre, a może jeszcze lepsze prace – podsumował Ryszard Nowak.
Do 2. edycji konkursu zgłoszonych zostało 20 obiektów, a do ostatecznej oceny dopuszczonych zostało 14. Zdecydowana większość to obiekty komercyjne, ale pojawiły się też budynki użyteczności publicznej, a także domy wielo- i jednorodzinne. – Odwiedziliśmy te domy i znaleźliśmy kilka perełek – nie ukrywał zadowolenia przewodniczący sądu konkursowego architekt Ryszard Jurkowski. – Znaleźliśmy domy o wysublimowanej architekturze, o bardzo fajnym charakterze, o dobrym nastroju i właśnie im przyznaliśmy nagrody i wyróżnienia.
Grand Prix dla Vitberga
Grand Prix Architektura Nowego Sącza 2013-2017 otrzymała siedziba firmy Vitberg przy ul. Borelowskiego. Projektantem budynku jest Paweł Kurzeja, a inwestorem Jacek Sikora. – W takiej sytuacji przypominają mi się słowa profesora Zina: kto jest najważniejszy? Najważniejszy jest inwestor. Dlatego, że inwestor znajdzie projektanta choćby z drugiego końca świata – powiedział z godną podziwu skromnością projektant zwycięskiego budynku po otrzymaniu nagrody.
Poza Grand Prix jury przyznało jedną nagrodę i trzy wyróżnienia. Nagrodę otrzymali projektanci hotelu Beskid. Jak powiedział przewodniczący, jury było urzeczone prostotą, elegancją i minimalizmem tego obiektu. Sąd konkursowy przyznał także trzy wyróżnienia, które otrzymali projektanci wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Rokitniańczyków, MMC Brainville i adaptacja starego szpitala żydowskiego na budynek usługowo-mieszkalny.
– Dobra architektura, można tak w skrócie powiedzieć, to jest właściwy kompromis pomiędzy wyglądem budynku, jego funkcjonalnością i ekonomiką, czyli kosztem wykonania – mówi organizator konkursu, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza Mirosław Trzupek. – W tej chwili dominuje architektura, którą my nazywamy architekturą zrównoważoną, czyli wkomponowana w przestrzeń, w przyrodę i tkankę miejską i wychodząca naprzeciw potrzebom ludzkim – dodaje.
Konkurs organizowany jest przez prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Oddział Sądecko-Podhalański. Celem konkursu jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Nowym Sączu. Z pewnością będzie co oceniać, bo liczba pozwoleń na budowę w Nowym Sączu stale rośnie.
W gali rozstrzygnięcia konkursu udział wzięli także zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech i przewodniczący Rady Miasta Janusz Kwiatkowski. Zdjęcia zgłoszonych projektów na stronie www.architektura.nowysacz.pl