miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Inspekcja Pracy zbada MOPS i DPS’y

0 2 567

Państwowa Inspekcja Pracy zajmie się sprawami pracowników w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i Domach Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. Działania kontrolne to efekt sygnałów docierających do mediów i miejskich radnych od pracowników zatrudnionych w tych instytucjach. Według nich w miejskich placówkach ma obowiązywać zasada, że zwolnienie chorobowe powyżej 10 dni pozbawia prawa do podwyżki pensji. Takimi cięciami podwyżek miały zostać poddane osoby z Covid19, po wypadku w pracy oraz będące na macierzyńskim i opiece. Efekty pracy PIP poznamy do 28 września br.

Czytaj również: Marian Salomon uhonorowany. W Hospicjum wręczyli Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”

Siedziba MOPS przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu

Zostałem wezwany, jestem w strukturze działu finansowo-księgowego, główna księgowa mnie wezwała i powiedziała, że byłem dłużej na zwolnieniu lekarskim i dlatego nie dostałem podwyżki. Nie jest to jej winą, jest to winą MOPS-u, taką decyzję podobno podjął prezydent miasta Nowego Sącza – mówił na antenie Radia Kraków Marian Kulig, pracownik nowosądeckiego MOPS – Podobnie potraktowane zostały także osoby, które przebywały na przymusowym zwolnieniu w związku z zakażeniem Covid-19 i nie tylko. Koleżanka z działu zadzwoniła do mnie, że była najpierw na macierzyńskim, a potem na opiece i również została pozbawiona podwyżki wynagrodzenia. Jest totalna dyskryminacja pracowników – dodał Kulig.

Jak powiedział Radiu Kraków szef klubu radnych PiS Michał Kądziołka, cały czas zgłaszają się do niego osoby pokrzywdzone przez kontrowersyjną zasadę. Nie tylko urzędnicy, ale nawet opiekunki z miejskich przedszkoli. Stąd jego decyzja o wniosku do PIP o poszerzenie zakresu analizy działań urzędników o kolejne wydziały.

W związku z niepokojącymi sygnałami, które docierały do mnie oraz pojawiały się w przestrzeni medialnej w dniu 28 lipca 2022 roku skierowałem pismo do Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie – poinformował w mediach społecznościowych radny miejski Michał Kądziołka. – W efekcie analizie poddane zostaną działania Urzędu Miasta Nowego Sącza w zakresie przestrzegania przepisów Kodeksu Pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Domach Pomocy Społecznej. Jednocześnie informuję, że dzisiaj na liczne sygnały pracowników innych wydziałów i jednostek Urzędu Miasta Nowego Sącza zgłaszających te same problemy wystąpiłem z wnioskiem o poszerzenie zakresu działań o wskazywane przez pracowników podmioty – dodaje samorządowiec.

Z podobnym wnioskiem do PIP wystąpiła również miejska radna Iwona Mularczyk.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź