miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Iwona Mularczyk: Spółka Nova usiłuje wprowadzić opinię publiczną w błąd

7 7 537

Po publikacji naszego materiału związanego z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (pisaliśmy o tym tutaj – KLIK), z naszą redakcją skontaktowała się Iwona Mularczyk, radna Nowego Sącza. W przesłanej korespondencji informuje (za pośrednictwem naszego serwisu) opinię publiczną, że Zarząd Spółki NOVA wprowadza opinię publiczną w błąd. – Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyrokiem decyzje organów administracji, ale nie umorzył postępowania. Spółka Nova (…) usiłuje wprowadzić opinię publiczną w błąd starając się stworzyć wrażenie, że wydany wyrok kończy definitywnie sprawę – czytamy w komunikacie.

Czytaj również: Zaczęło się! Przyszła zima i… alerty zagrożenia smogiem. Mamy I stopień zagrożenia

Komunikat w sprawie spółki NOVA.

Na podstawie informacji WIOŚ przekazanych najpierw na komisji, a następnie sesji Rady Miasta już w lutym 2021 roku było jasne że będą nałożone kary na spółkę NOVA w związku z nieprawidłowościami które miały miejsce na składowisku odpadów – bo tak stanowi prawo!

Spółka Nova opublikowała jedynie fragment obszernego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (spośród 41 stron uzasadnienia, tylko 3 strony). Opublikowanie tylko niewielkiego fragmentu uzasadnienia, wbrew temu co twierdzi Spółka Nova, uniemożliwia zapoznanie się z rzeczywistymi motywami rozstrzygnięcia.

W swoim oświadczeniu Spółka Nova, w mojej ocenie, celowo pominęła jednak najważniejszą informację, którą możemy ustalić nawet z tego bardzo niewielkiego opublikowanego fragmentu uzasadnienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił wyrokiem decyzje organów administracji, ale nie umorzył postępowania. Oznacza to, że sprawa ewentualnego ukarania Spółki Nova nie została zakończona ale przekazana do organu administracyjnego do ponownego rozpoznania.

Na stronie 41 uzasadnienia do wyroku możemy przeczytać: „W okolicznościach niniejszej sprawy, na tym etapie postępowania nie było natomiast podstaw do umorzenia postępowania administracyjnego, a to z uwagi na konieczność przeprowadzenia szerokiego postępowania wyjaśniającego”.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fragment uzasadnienia wyroku. Na stronie 39 uzasadnienia wyroku, Sąd stwierdza :

„Stąd też, w ocenie sądu w okolicznościach niniejszej sprawy nie można mówić o odpowiedzialności skarżącej na podstawie art. 194 ust. 4, lecz na podstawie ust. 5 ustawy. Z uwagi na powyższe, w sprawie doszło do naruszenia prawa materialnego, poprzez zastosowanie niewłaściwego przepisu ustawy o odpadach.”

Z tego fragmentu z kolei możemy wnioskować, że według Sądu błąd organu administracyjnego polegał na zastosowaniu kary z art. 194 ust. 4 ustawy o odpadach a nie kary z art. 194 ust. 5 ustawy o odpadach. Co zatem mówi art. 194 ust. 5 ustawy o odpadach ?

„Administracyjną karę pieniężną wymierza się za gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem, o którym mowa w art. 41. Kara wynosi nie mniej niż 1 000 zł i nie może przekroczyć 1 000 000 zł”

W mojej ocenie, Spółka Nova nie podając informacji, że postępowanie w sprawie wymierzenia kar administracyjnych nie zostało umorzone lecz nadal trwa, usiłuje wprowadzić opinię publiczną w błąd starając się stworzyć wrażenie, że wydany wyrok kończy definitywnie sprawę. Sprawa ewentualnego wymierzenia kary Spółce Nova za gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem (art. 194 ust. 5 ustawy o odpadach) nie została niestety zamknięta i będziemy musieli jeszcze poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
7 Komentarze
 1. Małpa pisze

  Komentarz został usunięty. Wulgaryzmy, hejt, nieprawdziwe informacje.

 2. Małpa pisze

  Jak wygląd może być nieprawdziwy ?

 3. Paweł pisze

  Zrobiła by coś dla miasta!, przede wszystkim by się uczesała. W ten sposób nie wygra.

 4. Mobi pisze

  No cóż! Mularczykowa walczy i kombinuje by za wszelką cenę wsadzić tyłek na stołek prezydenta! W sumie każdy sposób jest dobry. Ale dobrze że wpływy jej męża w pisowskim rządzie się zmniejszyły. Trzeba będzie się wziąć za robotę!

 5. lek_na_zlo pisze

  Komentarz został usunięty. Fake news, wulgaryzm, obraźliwe treści

 6. nowy pisze

  Paweł.. ale ona już jest uczesana…

 7. lek_na_zlo pisze

  Miejmy nadzieję że sądeczanie nie zawiodą i pokażą po raz kolejny gdzie jej miejsce. Musi być duża frekfencja bo biegonice i poręba są za Panią M. Ale to nic dziwnego w końcu to wiejskie tereny

Zostaw odpowiedź