miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jaka pogoda w najbliższy weekend? Mamy prognozę

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 21-23.06.2024 r.

0 909

W weekend w Polsce będzie burzowo, zwłaszcza w początkowej jego części. W piątek najwięcej opadów na krańcach południowo-zachodnich. W nocy z piątku na sobotę ekstremalne zjawiska, takie jak grad, trąby powietrzne czy porywy wiatru do 120 km/h, możliwe są w południowej połowie kraju. W sobotę strefa najgroźniejszych burz przesunie się na wschód. W niedzielę już zdecydowanie spokojniej, słabe opady możliwe jedynie na północy. W piątek miejscami na południu kraju temperatura może przekroczyć 30°C.

Czytaj również: Mamy najwyższy stopień zagrożenia! Będzie upalnie, później gwałtowne burze [Ostrzeżenie meteorologiczne]

PIĄTEK (21.06)

Sytuacja baryczna
Polska początkowo będzie pod wpływem wyżu rozciągającego się od Bałtyku po Morze Czarne. Stopniowo od zachodu zaczniemy dostawać się w zasięg płytkiej zatoki niżowej, związanej z niżem znad Danii, przemieszczającej się na wschód. Z zachodu napłynie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Ciśnienie zacznie powoli spadać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie małe, na południu miejscami wzrastające do umiarkowanego. Po południu w górach możliwe słabe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 27°C do 31°C, w rejonach podgórskich od 25°C do 28°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 18°C do 21°C, na szczytach Tatr około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

W nocy z piątku na sobotę silne burze, zwłaszcza w zachodniej połowie regionu. W ich trakcie ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 120 km/h. Dodatkowo możliwe trąby powietrzne i opady dużego gradu.

Kraków: 31°C    
Nowy Sącz: 30°C    
Kielce: 28°C    
Rzeszów: 28°C   
Zakopane: 26°C

SOBOTA (22.06)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu przemieszczającego się znad Danii nad Bałtyk, z towarzyszącym układem frontów atmosferycznych. W nocy początkowo będziemy w powietrzu zwrotnikowym, ale po przejściu frontu napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać, dopiero pod koniec dnia zacznie ponownie wzrastać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu oraz burze. Wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie do 27°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 21°C do 25°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 16°C do 19°C, na szczytach Tatr około 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

Kraków: 25°C    
Nowy Sącz: 25°C    
Kielce: 24°C    
Rzeszów: 26°C   
Zakopane: 21°C

NIEDZIELA (23.06)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem wyżu znad Atlantyku, jedynie na północy zaznaczy się początkowo wpływ zatoki niżu znad Łotwy. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie cały czas wzrastać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C, w rejonach podgórskich od 21°C do 23°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Kraków: 25°C    
Nowy Sącz: 24°C    
Kielce: 23°C    
Rzeszów: 25°C   
Zakopane: 21°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź