miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jarmark Świętej Małgorzaty już za tydzień

0 269

W weekend 21 i 22 lipca odbędzie się Jarmark Świętej Małgorzaty. W programie przewidziano mnóstwo atrakcji między innymi: kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, pokazy i warsztaty dawnych rzemiosł, plebejskie gry i zabawy, występy teatrów ulicznych czy zwiedzanie sali tortur. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Prezydent Miasta Nowego Sącza.

 

Czytaj również: Patriotyczne widowisko na zakończenie Imienin Miasta [ZDJĘCIA]

 

W sobotę o godz. 14:00 na Placu Kolegiackim odbędzie się uroczyste otwarcie Jarmarku oraz przemarsz uczestników w kierunku Rynku. Następnie rozpoczną się pokazy walk rycerskich, koncert zespołu muzyki dawnej „Szelindek”, manewry wojsk i musztra, pokaz mody słowiańskiej oraz prelekcja dr Piotra Wierzbickiego o heraldyce.

Przez cały czas trwania Jarmarku dostępne będą dla mieszkańców kramy z rękodziełem artystycznym i produktami regionalnymi. Rzemieślnicy zaprezentują dawne rzemiosła takie jak: kaligrafia, czerpanie papieru, drukarstwo, kaflarstwo, garncarstwo, wytwarzania mąki w żarnach i wiele innych. Dodatkowo będą prowadzone warsztaty w wyżej wymienionych dziedzinach.

Dla dzieci przygotowano takie atrakcje jak: walki rycerskie, strzelanie z łuku, czy średniowieczną karuzelę.

Muzeum Okręgowe przez cały weekend udostępni do zwiedzania salę trotur, która znajduje się w zabytkowych piwnicach Domu Gotyckiego. Stałą ekspozycję Domu Gotyckiego będzie można oglądać w godzinach od 10:00 do 17:30, natomiast wystawę pt. „Sala tortur” w godzinach od 10:30 do 11:30 oraz od 14:00 do 15:00. Bilety będzie można nabyć w kasach w cenie 2zł.

Ciekawie zapowiadają się widowiska takie jak: pokaz mody pod tytułem „Za modą przez wieki” w wykonaniu Fundacji Nomina Rosae, widowisko plenerowe „Dożynki” oraz teatr ognia „Cirrus Maximus”.

Za przygotowanie Jarmarku św. Małgorzaty odpowiedzialni są pasjonaci rekonstrukcji historycznej: Bractwo świętego Jakuba, Parva Armis, Berezun i Słowiański Gród Wólka Bielecka, a także teatr „Trupa Komedianty”.

Poniżej prezentujemy plakat z pełnym programem wydarzenia.

 

 

 

Opr.: Klaudia Celusta

Źródło i fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź