miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jubileusz 20-lecia powstania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej [ZDJĘCIA]

0 884

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu funkcjonuje już 20 lat. Władze uczelni postanowiły uczcić tą okrągłą rocznicę, z tej okazji aula PWSZ ulokowana w budynku przy Al. Wolności zyskała imię prof. Andrzeja Bałandy. Odbyło się również nadzwyczajne posiedzenie Senatu i Konwentu.

 

Czytaj również: 70-lecie Komunikacji Miejskiej w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

 

Dokładnie 16 czerwca 1998 roku premier Jerzy Buzek podpisał rozporządzenie w sprawie utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W uroczystym posiedzeniu Senatu i Konwentu uczestniczyli nie tylko obecni i byli pracownicy uczelni, ale również studenci i absolwenci oraz licznie zgromadzeni goście. Senat uczelni nadał auli PWSZ przy Al. Wolności w Nowym Sączu imię prof. Andrzeja Bałandy, pierwszego rektora.

– Należy podkreślić, że prof. Andrzej Bałanda był znanym i liczącym się fizykiem, wybitnym uczonym, który wyznaczał standardy w nauce w Polsce i w Europie. Jednocześnie był on nauczycielem akademickim, który szczodrze dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodym pokoleniem. Rektor Andrzej Bałanda wytrwale i z poświęceniem służył nauce oraz naszej uczelni. Poświęcił 10 lat swojego zawodowego życia na zbudowanie jej trwałych fundamentów. Motto jednej z pierwszych inauguracji roku akademickiego: „Dom się buduje mądrością, a roztropnością umacnia” oddaje sens jego działań dla naszej społeczności akademickiej. Jego zasługą jest szybki rozwój Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, zacieśnienie współpracy z wieloma uczelniami akademickimi w kraju i za granicą – powiedziała dr hab. Zdzisława Zacłona, dyrektor Instytutu Pedagogicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

W uroczystościach jubileuszowych wzięli udział m.in.: dr hab. inż. Mariusz Cygnar – rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, dr Halina Potok – prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, doc. dr Marek Reichel – prorektor ds. Nauki, Rozwoju i Współpracy, Zygmunt Berdychowski – przewodniczący Konwentu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, dr Piotr Dardziński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urszula Nowogórska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, Krzysztof Świerczek – małopolski wojewódzki komendant OHP w Krakowie, ks. dr Andrzej Jeż – biskup Diecezji Tarnowskiej, ks. dr Jan Siedlarz – proboszcz Parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu, przedstawiciele władz powiatowych, miejskich i gminnych, pracownicy uczelni, studenci, absolwenci oraz goście.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź