miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kładą asfalt na nowej ścieżce. To ponad 3 kilometry raju pieszo-rowerowego

1 2 007

Dzisiaj (20 marca) wzdłuż al. Piłsudskiego w Nowym Sączu kładziony był asfalt na nowopowstałym ciągu komunikacyjnym. Zdjęcia ukazały się na oficjalnym profilu Zarządu Osiedla Gorzków: My Gorzków. – Asfalt na drodze do osiedla Gorzków. Właśnie drogowcy układają asfalt na ścieżce rowerowej przy al. Piłsudskiego Dobra robota Panowie – czytamy w komunikacie osiedlowych działaczy.

Czytaj również: Zrobili to! Sandecja wygrywa z GKS-em, trzy punkty jadą do Nowego Sącza

Inwestycja, która nie mogła zostać wcześniej wykonana ze względu na dwa śledztwa prokuratorskie dotyczące jej legalności, doczekała się w końcu realizacji. Ponad trzykilometrowy odcinek od tzw. jojka do wiaduktu kolejowego na rzece Kamienicy pierwotnie miał być gotowy w 2020 roku. Pieniądze pochodzić będą z programu rządowego Polski Ład, w ramach którego Nowy Sącz otrzymał 42 mln zł (w tym 37 mln na inwestycje drogowe). Ścieżka pieszo-rowerowa będzie miała trzy metry szerokości i zostanie podzielona na dwie części. Jedna część będzie dla rowerzystów, a druga dla spacerowiczów i osób uprawiająca jogging.

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane:

  • w przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: po zakończeniu inwestycji,
  • w przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji).

Wypłaty dofinansowania są realizowane w tzw. oknach płatniczych, czyli stałych terminach wypłat ogłaszanych na stronie internetowej banku. W każdym miesiącu planowane są dwa okna płatnicze.

Dofinansowanie 
Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną. Promesa inwestycyjna jest równoznaczna z przyrzeczeniem zapłaty kwoty, na którą opiewa.
 
W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych jej etapów).
 
Informacje o szczegółach programu są dostępne na stronie internetowej banku www.bgk/polski-lad.pl.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. driver pisze

    Wreszcie! I takie pytanie. Czy brak porobionych obrzeży nie zaszkodzi trwałości? To kruszywo nie będzie się rozjeżdżać na boki?

Zostaw odpowiedź