miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Klub Radnych „Wybieram Nowy Sącz” podejmuje walkę z plastikowymi butelkami

0 835

Klub Radnych „Wybieram Nowy Sącz” przygotował projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działania dla prezydenta Miasta Nowego Sącza w sprawie akcji „Plastikowa Butelka Zwrotna”. Promocja wprowadzenia kaucji na plastikowe butelki w wysokości 10 groszy ma przyczynić się do wprowadzenia przez Sejm i rząd polski systemu kaucji za plastikowe butelki, podobnego do istniejącego w wielu państwach Unii Europejskiej.

 

Czytaj również: Ekologiczna rewolucja w Nowym Sączu?

 

– W związku z tym, że co roku na świecie produkuje się 8 milionów ton plastiku, produkcja rośnie o 5-10 procent rocznie, a jedynie 9 procent plastiku na świecie i 30 procent w Europie udaje się poddać procesowi recyklingu postanowiliśmy stworzyć projekt uchwały w sprawie ustalenia kierunków działań dla prezydenta Miasta Nowego Sącza w sprawie akcji „Plastikowa Butelka Zwrotna”. Podstawowym elementem promocji jest zlokalizowanie w ogólnodostępnym punkcie miasta (np. płyta sądeckiego rynku lub Sądeckie Planty) automatu wyposażonego w czytnik kodów kreskowych, który umożliwi skup 1 miliona zużytych plastikowych butelek wyprodukowanych w Polsce w cenie 10 groszy za sztukę – powiedział Grzegorz Ledziński, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Nowego Sącza z Klubu Radnych „Wybieram Nowy Sącz”.

Zdaniem przedstawicieli Klubu Radnych „Wybieram Nowy Sącz”, zadanie to powinno zostać powierzone firmie wyłonionej w drodze otwartego konkursu. Podjęcie uchwały przez radnych miejskich będzie jasnym i realnym sygnałem, że Nowy Sącz gotowy jest na wprowadzenie kolejnych ekologicznych rozwiązań, dzięki czemu plastikowe butelki nie będą lądowały w piecach czy krzakach, ale zostaną poddane recyklingowi. Teren miasta będzie wtedy czystszy.

– Chcę zwrócić uwagę na znaczenie edukacyjne tego przedsięwzięcia. Jeden automat nie rozwiąże problemu wszystkich butelek plastikowych na terenie miasta. Jeżeli to będzie działać, to pojawi się następny. Wyobraźmy sobie milion sztuk butelek. Jeśli zarezerwujemy kwotę relatywnie w stosunku do całego przedsięwzięcia niewielką – rzędu 100 tysięcy złotych, to o milion butelek czy też puszek trafi do niesegregowanych śmieci i nie trafi do przyrody. Cieszy nas fakt, że prezydent jest zainteresowany tą akcją i zobowiązał spółkę Nova, żeby wykonała analizę możliwości. Lokalizacja i konkretny typ automatu, to kwestia decyzji władz miasta. Jest to w tej chwili dosyć popularna forma edukacji ekologicznej w Polsce i przynosi niesamowite rezultaty – zaznaczył Krzysztof Głuc, przewodniczący Klubu Radnych „Wybieram Nowy Sącz” oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza.

Klub wykona również (prawdopodobnie jeszcze w tym roku) projekt uchwały, która będzie zmierzała w kierunku przygotowania specjalnej aplikacji do konsultacji społecznych dla wszystkich mieszkańców Nowego Sącza. – Prezydent kilkukrotnie publicznie powiedział, że to jest dobry pomysł, a więc liczymy na współpracę i wsparcie przy tworzeniu takiej aplikacji i wprowadzeniu jej w życie. Z pewnością będzie to miało duże znaczenie przy budowaniu nowoczesnej relacji pomiędzy władzą, a społecznością, a mieszkańcami, a wyborcami oraz będzie przyczyniało się do budowania idei współzarządzania – podkreślił Krzysztof Głuc.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź