miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kogenerator za niemal 27 mln złotych powstanie w Nowym Sączu

1 9 049

Drugi kwartał 2023 roku to termin zakończenia jednej z największych inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Za niemal 27 mln zł wybudowany zostanie układ wysokosprawnej kogeneracji (źródła gazowego produkującego energię elektryczną i cieplną w skojarzeniu). Inwestycja m. in. spowoduje ograniczenie wykorzystania węgla kamiennego jako źródła ciepła w Nowym Sączu

 

Czytaj również: Strażacy wspólnie z GOPRowcami uratowali spłoszonego psiaka!

 

Celem projektu jest budowa układu wysokosprawnej kogeneracji gazowej o mocy 6 MWe i 6 MWt. Inwestycja ma na celu poprawienie jakości powietrza, dywersyfikację paliw wykorzystywanych do produkcji ciepła, a także oszczędności z tytułu płatności emisji CO2 (tzw. uprawnienia EUA) – czytamy wpis na Facebooku.

 

 

Całkowity koszt inwestycji, której zakończenie przewiduje się na drugi kwartał 2023 roku, wynosi 26 898 870 zł. Wartość dofinansowania ze środków unijnych to 9 418 000 zł. Natomiast 19,1 mln zł to bezzwrotne wsparcie pozyskane z Urzędu Regulacji Energetyki (premia kogeneracyjna) – MPEC Nowy Sącz znalazł się w elitarnym gronie 5 beneficjentów systemu wsparcia, polegającym na dopłacie do każdej MWh energii elektrycznej wyprodukowanej z wysokosprawnej kogeneracji

MPEC Sp. z o.o. w Nowym Sączu jest operatorem systemu sieciowego, w którego skład wchodzą źródła energii oraz sieć cieplna (licząca obecnie ok. 50 km). Produkowane przez zakład ciepło (obecnie ponad 93 % energii cieplnej produkowane jest w technologii węglowej) przekazywane jest zarówno do użytkowników indywidualnych – mieszkańców miasta, jak i instytucji publicznych oraz firm.

Ciepło produkowane jest głównie kotłowni Milenium przy ul. Wiśniowieckiego (posiada 5 kotłów o mocy 12 MW każdy i pracujące poza sezonem grzewczym 2 kotły o mocy 5 MW każdy), ich łączna moc wynosi 70 MW (75 proc. całości mocy produkcyjnej przedsiębiorstwa). Ponadto MPEC zarządza kotłownią przy ul. Sikorskiego (o mocy około 14 MW), kotłownią gazową o mocy 3 MW wspomaganą bateriami solarnymi o pow. 100 m2 na osiedlu Wólki a także lokalną siecią cieplną i kotłownią gazową o mocy 2,84 MW w Starym Sączu. Dodatkowo na terenie miasta rozlokowanych jest 13 lokalnych małych kotłowni gazowych.

źródło: Facebook, MPEC
fot.: ilustracyjne

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Handzel i Komendant Policji w Nowym Sączu bezpieczeństwo drogowe mają gdzieś !
    Brak sygnalizacji świetlnej lub policjanta kierującego ruchem pojazdów na rondzie przy Szpitalu w Nowym Sączu !
    Na tym rondzie obowiązuje teraz prawo pięści !

Zostaw odpowiedź