miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kompleksy Pana Prezydenta? [Felieton]

3 1 512

Nie możemy wyjść ze zdziwienia, jak mocny jest w prezydencie Ludomirze Handzlu kompleks jego poprzednika. Naprawdę mógłby to być niezły temat na rozprawę dla psychologów i ogrom pracy dla psychoterapeutów.

 

Czytaj również: Żartów, bądź jak kto woli – jaj z kibiców ciąg dalszy [Felieton]

 

Handzel zachowuje się dokładnie jak PiS, który od pięciu lat powtarza, że wszystko co złe w Polsce i połowie Europy to wina Tuska. Nasz lokalny ukochany przywódca również za wszystkie nieszczęścia tego miasta obarcza eksprezydenta Ryszarda Nowaka. Jednocześnie wciąż i wciąż się do niego przyrównując, pokazując jaki to on – w swoim i swoich apologetów mniemaniu – jest ładny, dobry, uczciwy i zaradny, a jego poprzednik – be. To już nawet nie jest śmieszne, to  jest po prostu żałosne.

Ostatnim przejawem tego typu zachowania jest dumnie umieszczone na Facebooku zestawienie wykonanych metrów bieżących ulic w ostatniej kadencji Nowaka i pierwszej (oby ostatniej) miłościwie nam panującego prezydenta. Z krótkim podpisem „To nie wymaga komentarza”.

Otóż myli się pan prezydent. To jak najbardziej wymaga komentarza! Czym innym jest bowiem REMONTOWANIE nawet głównej ulicy miasta, nie wspominając już o mniejszych uliczkach osiedlowych, a czym kompletnie innym BUDOWANIE nowych dróg lub mostu* i obwodnicy Nowego Sącza**. To i to można przeliczyć na metry bieżące, ale to jak porównania mercedesa i wozu konnego. Niby i to i to ma cztery koła, ale zestawianie ich ze sobą jest pozbawione najmniejszego sensu… Jak to mawiają remont i utrzymanie miasta to taki „psi obowiązek” gospodarzy miast. Efektem wymiernym ich władzy są NOWE drogi i NOWA infrastruktura miasta… Tak prościej ujmując, coś nowego to rozwój, progres, krok naprzód.

 

Krótkiego komentarza, a raczej prośby o wyjaśnienie wymaga też druga cześć tabeli obejmującej chodniki i ścieżki rowerowe. Otóż chcielibyśmy uprzejmie zapytać czy w podliczeniu metrów bieżących ścieżek rowerowych ujął pan prezydent także pseudo ścieżkę rowerową przy al. Piłsudskiego, która nie tylko do niczego się nie nadaje, ale także powstała bez żadnej dokumentacji, niezgodnie z prawem i co do której trwa postępowania zarówno nadzoru budowlanego, jak i prokuratury? No i ile przyjdzie zapłacić podatnikom sądeckim za opłatę legalizacyjną tej wspaniałej inwestycji?

Nie chcemy przed długim weekendem jakoś specjalnie pastwić się nad panem prezydentem więc na zakończenie prosimy tylko, aby tak co do zasady nie przypisywał sobie nieswoich zasług. Zarówno most “heleński” (im. Józefa Piłsudskiego), jak i Park Strzelecki to kasa załatwiona i inwestycja rozpoczęta przez Nowaka.

Podobnie, jak obwodnica północna Nowego Sącza i największa w regionie inwestycja wodno-kanalizacyjna za ponad 300 baniek***. Więc załatw pan, panie prezydencie konkretne pieniądze na konkretną inwestycje (nową drogę, nową infrastrukturę) w mieście i wtedy się porównuj z poprzednikami. I nie mamy tu tylko na myśli Nowaka.

Za prezydenta Andrzeja Czerwińskiego powstała chociażby hala i basen sportowy z dotacji za parędziesiąt milionów. Pan na razie potrafi tylko wydać pieniądze sądeczan z budżetu miasta na źle oszacowane lodowisko i zaciągnąć kredyt na próbę budowy stadionu. Bo samego przetargu na to Pan przez dwa lata nie umie zakończyć. Więc trochę pokory i mniej kompleksów życzymy.

Wesołego grillowania!

Dr Hyde & Mr Jekyll
fot. google.pl, pixabay.com

* Budowa mostu „heleńskiego”: Nowa przeprawa ma 345 m długości między wałami Dunajca, a 166 m – tylko nad korytem rzeki. Zadanie „Przebudowa układu komunikacyjnego ulic Krakowska, Legionów, Bulwaru Narwiku w Nowym Sączu w ciągu dróg krajowych nr 75 i 28”, obejmowało budowę nowoczesnego dwuprzęsłowego mostu oraz dwóch rond: przy Baszcie Kowalskiej oraz na Helenie. Całkowita wartość projektu to 88,7 mln zł. Gospodarze miasta pozyskali 75,4 mln zł unijnego dofinansowania. Wkład własny z budżetu miasta – ok. 13,3 mln zł.

** Obwodnica Północna. Finansowanie ze środków zewnętrznych wyniosło aż 83 mln zł. Całkowity kosz inwestycji to 98 mln zł. Obwodnica Północna uzyskała wyróżnienie w Konkursie “Najlepsze Przedsięwzięcie Roku 2015 w Małopolsce – LIDER MAŁOPOLSKI”.

*** Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Nowym Sączu. W sumie powstało około 240 km nowych sieci. Dzięki tej inwestycji w Sączu powstało około 40 kilometrów dróg asfaltowych. Projekt „Modernizacja i rozbudowa systemu gospodarki wodno-ściekowej miasta Nowego Sącza z przyległymi terenami gmin sąsiednich” wart był 300 mln zł.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Handzel nie wybudował;
  – ani jednej ulicy
  – ani jednej estakady
  – ani jednego przejścia podziemnego i nadziemnego
  – ani jednego dodatkowego pasa ruchu
  – ani jednego mostu
  itd.
  A remonty ulic w Nowym Sączu znacznie dofinansowywał Rząd PiS !
  Dobrze że dziadowi Handzlowi wojsko postawiło most tymczasowy w Nowym Sączu !

 2. xaxax12 pisze

  dobrze że dyrektor budów keisyr spółka pis postawił co najwyżej kloca

 3. A.Ś. pisze

  Przyrównywanie pana prezydenta Handzla do PIS-u jest trochę zabawne i być może, tym razem, świadczy o niezawinionych kompleksach szanownego pana redaktora.

Zostaw odpowiedź