miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Krakowski Part Technologiczny: Prawie 7 milionów na inwestycje w nowosądeckiej firmie Huzar

Trzy decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji

0 860

Krakowski Park Technologiczny wydał trzy decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Otrzymały je przedsiębiorstwa: Huzar (Nowy Sącz), Saint-Gobain HPM Polska (Gorlice) i J.A. Gąska. Łącznie zainwestują one w województwie małopolskim ponad 61 mln zł.

 

Czytaj również: Prawie 103 miliony dla Newagu! Trzy hybrydy pojadą do Łodzi

 

Krakowski Park Technologiczny (KPT), który wcześniej zarządzał specjalną strefą ekonomiczną, przejął obowiązki zarządzania Polską Strefą Inwestycji (PSI) na terenie województwa małopolskiego i powiatu jędrzejowskiego (woj. świętokrzyskie); wydaje decyzje o wsparciu dla inwestorów na tych obszarach.

Jak poinformowała w piątek Barbara Wityńska-Słącz z KPT, kolejne w tym roku decyzje o wsparciu otrzymały dwie rodzime firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także koncern międzynarodowy.

Pierwszy z inwestorów – J.A. Gąska produkuje części do maszyn rolniczych. Firma zaplanowała nakłady inwestycyjne w wysokości ponad 16 mln zł z przeznaczeniem na zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu w Gostkowicach (gmina Jerzmanowice-Przeginia), w tym zakup nowych linii produkcyjnych i oprogramowania wspomagającego sprzedaż internetową.

Kolejna decyzja trafiła do firmy Huzar z Nowego Sącza. Ta rodzinna firma działa w branży spożywczej od ponad 20 lat i zajmuje się konfekcjonowaniem miodu. W ramach najnowszej inwestycji usprawni linie produkcyjną dzięki nowym maszynom i urządzeniom. Planowane nakłady inwestycyjne to prawie 6,9 mln zł.

Technologiczne zaplecze firmy Huzar

 

Saint-Gobain HPM Polska należy do globalnego koncernu Saint-Gobain; zajmuje się produkcją m.in. welonu, mat i nici szklanych. W ramach otrzymanej decyzji spółka zainwestuje prawie 38,3 mln zł w rozbudowę fabryki w Gorlicach. Planowane jest uruchomienie nowej linii technologicznej do produkcji welonu powlekanego pastą mineralną oraz zwiększenie mocy produkcyjnych pozostałych linii asortymentowych.

W tych przypadkach ulga podatkowa pomoże przede wszystkim w unowocześnieniu linii produkcyjnych i wprowadzeniu nowych technologii do przemysłu – wskazała przedstawicielka KPT.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie w połowie 2018 roku, zasadniczo zmieniła zasady przyznawania zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, dając możliwość inwestowania w dowolnym miejscu na terenie całego kraju, a nie – jak dotychczas – jedynie na terenach objętych specjalną strefą ekonomiczną.

W sumie w tym roku Krakowski Park Technologiczny wydał 11 decyzji o wsparciu firm w oparciu o przepisy dotyczące Polskiej Strefy Inwestycji. Przedsiębiorcy zadeklarowali w tym czasie ok. 296 mln zł nakładów na inwestycje i utworzenie 273 miejsc pracy.

źródło: PAP
fot. miody-huzar.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź