miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Marsz Równości przeszedł ulicami Nowego Sącza [Zdjęcia]

1 1 151

Niemal 400 osób przeszło w niedzielę ulicami Nowego Sącza w pierwszym w historii miasta Marszu Równości. Mimo jesiennej pogody – było głośno, kolorowo i wesoło. „Mój kochany Sączu – jesteśmy u siebie! Zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy tutaj u siebie!” – mówiła Justyna, jedna z organizatorek. W tym samym czasie obok Marszu odbyła się pikieta Młodzieży Wszechpolskiej, która skandowała “Nowy Sącz nie chce pedałów”

 

Czytaj również: Mistrzowskie wsparcie dla Andrzeja Gut-Mostowego

 

– Nie będziemy dłużej udawać, że nie istniejemy. Nie będziemy dłużej siedzieć w szafie. Nie będziemy dłużej pozwalać na poniżanie, wyśmiewanie, kłamanie na nasz temat, straszenie nami i straszenie nas. Ani w Warszawie, ani w Krakowie, ani w Nowym Sączu! – mówiła Justyna ze Stowarzyszenia Queerowy Maj, jedna z organizatorek Marszu Równości. Apelowała, by pokazać wszystkim osobom LGBT z Sądecczyzny, że “nie są same, że nie muszą się bać, że razem mamy siłę i moc by odczarować ten region. Chcę wierzyć, że w niedalekiej przyszłości już żadna osoba LGBT nie będzie musiała stąd uciekać, nie będzie musiała żyć w strachu, nie będzie musiała się ukrywać”.

 

 

Głos zabrała też Magda Dropek z Fundacji Równość.org.pl. Przypomniała, że dwa lata temu ówczesny prezydent miasta, Ryszard Nowak, nie chciał w swoim mieście pokazu filmu o związkach partnerskich i równości małżeńskiej, “Artykuł osiemnasty”. Lokalni politycy podkreślali, że w mieście, które przyjęło patronat św. Małgorzaty, nie ma miejsca na takie wydarzenia w publicznej instytucji. “Politycy pojawiają się i znikają, władza przychodzi i odchodzi. Ale niestety często zostaje ich przekonanie o homofobii Polek i Polaków – drogi prezydencie, drodzy politycy – społeczeństwo jest bardziej postępowe od Was.” – mówiła.

Opr. Rafał Kmak
źródło: Queerowy Maj
fot.: organizator, Adrian Maraś

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Jozin z Bazin pisze

    Nie wiem jak można tak kłamać..tych zboczków było góra z 60 -70 osób ..widać to dobrze na zdjęciach które ludzie robili z bloków z góry..i dlaczego to na portalu nie jest pokazane jak dużo było kontmanifestantów…

Zostaw odpowiedź