miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Młodzież z II LO w Nowym Sączu zdawała maturę z matematyki i angielskiego [ZDJĘCIA]

0 740

W środę (9 maja) uczniowie ostatnich klas, uczęszczający do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu przystąpiła do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym oraz do ustnego z języka angielskiego. Jak sobie poradzili?

 

Czytaj również: Muzyczny „egzamin” zdał na piątkę! Teraz kolej na maturę. Jak poradził sobie Michał Szczygieł?

 

– Poziom był bardzo wysoki, a niektóre zadnia były bardzo trudne, a inne były do zrobienia. Myślę, że każdy, kto uczył się dużo dał sobie spokojnie radę. Uważam, że będzie dobrze. Ja jestem na profilu rozszerzona matematyka, geografia i angielski. Było piętnaście zadań, w tym cztery zamknięte i reszta otwartych. Zadanie z analitycznej geometrii było dla mnie najtrudniejsze. Zastanawiam się nad studiami, ale na pewno w Krakowie. Raczej będę studiować na AGH lub na UJ – powiedziała Julia Dąbrowska, absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego od godz. 9:00 do 12:00 zdawali egzamin z matematyki rozszerzonej, a pisali dokładnie 180 minut czyli pełne trzy godziny zegarowe.

– Spodziewałem się, że będzie dużo łatwiej, ponieważ bardzo dużo ćwiczyłem i wydawało mi się, że wszystkie próbne, które robiłem wcześniej były prostsze. Wydaje mi się, że wynik, który osiągnę nie będzie satysfakcjonujący i będzie słabszy niż oczekiwałem wcześniej. Według mnie matura rozszerzona z matematyki była trudna. Dla mnie najtrudniejsze zadanie to optymalizacja i wydaje mi się, że nie uzyskam za nie punktów. Myślę, że będę miał mniej więcej 50 procent i dlatego nie jestem zadowolony. Wybieram się na studia wojskowe w Warszawie, a konkretnie na Wojskową Akademię Techniczną – powiedział Jan Szarata, maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu.

Uczniowie byli w miarę zadowoleni z matury, choć uważali, że niektóre zadania były niezwykle trudne w porównaniu do egzaminów z poprzednich lat.

– Matura z matematyki rozszerzonej była trudna, ale moim zdaniem osiągalna. Niektóre z zadań były trudne, podchwytliwe, nietypowe. Ostatnie zadanie optymalizacyjne było trudne, ale jeżeli ktoś dużo ćwiczył to można było je zrobić. Jestem troszkę niezadowolony, że za mało ćwiczyłem, ale z matury ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony. Myślałem, że mniej zadań wykonam, ale jednak kilka zadań udało się wykonać i mam nadzieję, że mam dobrze. Jestem w miarę usatysfakcjonowany. Wybieram się na budownictwo na AGH lub na Politechnikę Krakowską – powiedział Tomasz Franczyk, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu trwał również egzamin ustny z języka angielskiego, który dla wszystkich był obowiązkowy.

– Zdawałam teraz angielski ustny i uzyskałam 28 punktów na 30 możliwych. Poszło mi bardzo dobrze. Spodziewałam się w sumie gorszego wyniku, ale wyszło bardzo OK. Jestem zadowolona. Zadania, które dostałam były stosunkowo łatwe, ale miałam też i trudne. Zadania dotyczące podróżowania. Na ustnym było trzy zadania. Pierwsze zadanie to rozmowa z kolegą, drugie to opis obrazka, a w trzecim były do wyboru trzy obrazki i trzeba było je uzasadnić, które wybieram i które odrzucam. Ustna matura z języka angielskiego jest obowiązkowa, tak samo jak ustny język polski i wszyscy muszą do nich podejść, żeby mieć zdaną maturę. Chciałabym studiować w Nowym Sączu lub w Krakowie na kierunku resocjalizacja lub filologia angielska – powiedziała Faustyna Kocemba z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Niektóre osoby były już po ustnym języku angielskim, natomiast inni dopiero oczekiwali na swoją kolej pod salami, na korytarzach szkolnych. Rozmawiali i byli wyluzowani.

– Czekamy na ustną maturę z angielskiego, ale jesteśmy pozytywnie nastawione. Jesteśmy na profilu humanistycznym: polski, angielski i geografia. Pisemny rozszerzony angielski był trudny. Wybieramy się na inżynierię środowiska lub gospodarkę przestrzenną, albo na filologię angielską na AGH do Krakowa. Jesteśmy spokojne przed ustnym angielskim. Mamy nadzieję, że będą łatwe pytania. Chciałybyśmy uzyskać minimum 90 procent. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowane. Na maturze ustnej można mieć maksymalnie 30 punktów – powiedziały wspólnie Kinga Sopata i Aleksandra Smoleń, absolwentki II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Matematyka na poziomie rozszerzonym w tym roku była bardzo trudna, tak uważają absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu.

– Ja zdawałem matematykę rozszerzoną i to był bardzo trudny egzamin, moim zdaniem. Ostatnie zadanie było dla mnie najtrudniejsze. Liczę na zdobycie od 30 do 50 procent. Wstępnie planuję iść na Politechnikę do Krakowa – powiedział Seweryn Romanek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Na uczniów czekają jeszcze inne egzaminy maturalne, zarówno pisemne jak i ustne. Część pisemna oficjalnie zakończona zostanie 23 maja, natomiast wyniki pojawią się już 3 lipca.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź