miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

MPEC i MPK działają bez zarzutów? Znamy wyniki audytów

0 1 206

Kolejne spółki miejskie pod lupą audytorów – tym razem przedstawione zostały wyniki audytów przeprowadzonych w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Nie wykazały one znacznych zagrożeń.

 

Czytaj również: Audyt w spółce NOVA wykazał nieprawidłowości? Następna firma prześwietlona

 

– Wśród elementów, które zauważyliśmy w spółce MPEC było to, że dostęp do budynków i kotłowni był właściwie w ogóle niechroniony. Każda z postronnych osób znajdująca się w pobliżu mogła wejść na teren, niezatrzymywana przez ochronę na bramie i dojść do urządzeń sterowniczych kotłowni, która zaopatruje Nowy Sącz w ciepło, co jest bardzo poważnym naruszeniem bezpieczeństwa. W sytuacji kryzysowej mogłoby być to wykorzystywane – powiedział dr inż. Janusz Sasak, wiceprezes spółki SMCG SenseMaking Consulting Group.

W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej audyt został zrealizowany w dniach od 8 kwietnia do 6 czerwca, natomiast w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w dniach od 15 maja do 10 czerwca. Zdaniem audytorów nie wykazały one rażących niezgodności.

– Spółka MPK na tle innych, w których zostały już przeprowadzone audyty (SIM, NOVA) znajduje się w najlepszej sytuacji i była najlepiej zarządzana. Nie uniknęła jednak pewnych błędów i obszarów, które można byłoby udoskonalić. W tej chwili spółka jest w trakcie zakupu nowych autobusów. Pytanie jest, czy sprzęt, który jest nabywany w tym momencie jest sprzętem docelowym i czy nie powinniśmy inwestować chociażby w alternatywne napędy tych autobusów. Nie ma strategii i nie wiadomo, co się będzie działo dalej, więc spółka nie bardzo może dostosować swój rozwój do pewnych tendencji ogólnoświatowych – zaznaczył wiceprezes spółki SMCG SenseMaking Consulting Group.

Warto zaznaczyć, że prowadzona w MPK Sp. z o.o. rekrutacja rzadko była ogłaszana w formalnych kanałach komunikacyjnych. Ponadto w toku badań audytorzy nie odnaleźli żadnych dokumentów rekrutacyjnych ani procedur związanych z rekrutacją na stanowiska administracyjne. Ciekawe jest również to, że łączna wartość wystawionych faktur na usługi gastronomiczne oraz upominki w 2018 roku wyniosła 44 891, 33 złotych.

– Jest wiele do zrobienia w obu spółkach przede wszystkim w obszarze analityki, ryzyka, dobrego szacowania i zarządzania, zmian i pewnej restrukturyzacji w obszarze struktur organizacyjnych oraz przyjęcia strategicznych kierunków rozwoju. Szczególnie ważny jest strategiczny rozwój spółki MPEC w kontekście wyzwań klimatycznych i różnego rodzaju wskaźników, które pozwalają lub nie pozyskiwać środki zewnętrzne. Dużo pracy przed zarządami. Generalnie możemy uznać, że spółki dobrze zarządzane powinny się rozwijać i nie widzimy poważnych zagrożeń. Rażących nieprawidłowości nie odkryliśmy – podsumował prof. UJ dr hab. Roman Batko, prezes spółki SMCG SenseMaking Consulting Group.

Poniżej przedstawiamy wyniki audytów wewnętrznych przeprowadzonych w spółkach MPEC oraz MPK, które zostały podane do wiadomości publicznej przez audytorów.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź