miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mularczyk interweniuje w sprawie salowych i sanitariuszek sądeckiego szpitala!

0 1 985

Poseł Rzeczypospolitej Polskiej Arkadiusz Mularczyk wystosował do Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego pismo w sprawie rozważenia możliwości zmiany struktury organizacyjnej Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz zatrudnienia i przywrócenia do szpitalnej listy płac salowych i sanitariuszek, tak jak ma to miejsce w innych szpitalach na terenie województwa małopolskiego.

 

Czytaj również: Udało się zebrać 725 litrów krwi na 725 lat Nowego Sącza!

 

Poniżej zamieszczamy treść pisma Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Arkadiusza Mularczyka do Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego:

„Szanowny Panie Marszałku,

Działając na podstawie art. 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2011 r., Nr 7, poz. 29 z późn. zm.), w związku z interwencją w moim biurze poselskim salowych i jednocześnie sanitariuszek świadczących usługi dla szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu zwracam się do Pana Marszałka w następującej sprawie.

Interweniujący w moim biurze pracownicy przez wiele lat byli zatrudnieni w Spółdzielni Inwalidów Naprzód w Krakowie. Z dniem 01 stycznia 2016 r. w wyniku racjonalizacji zatrudnienia zmierzającego do obniżenia kosztów działalności pracodawcy nastąpiło przejście części zakładu pracy „Spółdzielnia Inwalidów Naprzód” do firmy Medassist Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. W skutek tego pracownicy z mocy prawa otrzymali nowego pracodawcę. Warunki pracy i płacy nie uległy zmianie. Interweniujący stali się pracownikami firmy Medassist i jako firma zewnętrzna wykonują usługi pracownicze dla sądeckiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu.

Zakres czynności pracownika sprzątającego w szpitalu jest złożony i wielozadaniowy. Do ich zadań należy m.in.: sprzątanie oddziałów, segregacja odpadów szpitalnych, zmiana bielizny pościelowej, dezynfekcja łóżek, materacy, szafek, basenów etc., pomoc pielęgniarkom i pacjentom, transport posiłków, zbieranie z oddziałów materiałów biologicznych do badań diagnostycznych, pomoc w przygotowaniu sal operacyjnych i zespołów operacyjnych do zabiegu, a nawet transport zwłok z oddziałów do prosektorium. Łącznie zakres czynności obejmuje 26 pozycji zadaniowych. Interweniujący podnoszą, iż pomimo przebytego kursu i przekwalifikowania na stanowisko sanitariusza wysokość wynagrodzenia zasadniczego za świadczoną pracę nie uległo wzrostowi. Nie przysługuje im też dodatek stażowy i nagrody jubileuszowe. Słusznie, zatem twierdzą, że zakres ich obowiązków jest nieadekwatny do otrzymywanego wynagrodzenia. Świadczenie usług w sądeckim szpitalu przez salowe i jednocześnie sanitariuszki, które są zatrudnione przez zewnętrzną firmę Medassist z siedzibą w Krakowie jest dla nich krzywdzące i dyskryminujące w świetle przyznawanych podwyżek zarówno w sądeckim jak i innych szpitalach, z których przez sytuacje, w jakiej się znalazły są wykluczane. Oddanie, z jakim pracują dla mieszkańców Nowego Sącza i Sądecczyzny oraz ich szeroki zakres obowiązków winno być odpowiednio i sprawiedliwie wynagrodzone. Ich płaca powinna być adekwatna do ilości i jakości świadczonej pracy, jaką wykonują każdego dnia na rzecz sądeckiego szpitala.

W związku z powyższym, zwracam się do Pana Marszałka z prośbą o rozważenie możliwości zmiany struktury organizacyjnej szpitala im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz zatrudnienie i przywrócenie do szpitalnej listy płac salowych i sanitariuszek tak jak ma to miejsce w innych szpitalach na terenie województwa małopolskiego. Zmiany te pozwolą interweniującym otrzymywać świadczenia i wynagrodzenia obowiązujące w sądeckim szpitalu, a nie z zewnętrznej firmy, która jest ich obecnym pracodawcą.

Z poważaniem,

Arkadiusz Mularczyk
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej”

Opr.: Agnieszka Michalik
Fot.: Arkadiusz Mularczyk | Facebook

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź