miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu pokazało Fotogawędę Mieczysława Cholewy

0 763

Był nauczycielem, fotografem, etnografem amatorem, muzykantem, poetą, regionalistą. Mieczysław Cholewa, człowiek niezwykłej pasji, pozostawił po sobie wspaniałe dziedzictwo w postaci kilkuset zdjęć dokumentujących Sądecczyznę. 270 fotografii składających się na wystawę „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy” zawisło w sali wystaw zmiennych Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Czytaj również: Wróżka Zębuszka, Krzyk, Zadra, Filip. Helios zaprasza na film [Repertuar]

Wielowątkową wystawę poświęconą twórczości i spuściźnie Mieczysława Cholewy zrealizowało 2021 r. Państwowe Muzeum Etnograficze w Warszawie. Była to pierwsza ekspozycja opowiadająca o stworzonej przez niego kolekcji strojów ludowych, ale przede wszystkim ukazująca szerszemu gronu jego postać i fotografie.

Wystawę, którą od 10 marca można oglądać w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu otworzył dyrektor Muzeum Okręgowego Robert Ślusarek oraz dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego Warszawie Robert Zydel.

– Zazdroszczę Państwu, że możecie na co dzień obcować z wybitnymi polskimi etnografami, jakimi są Magdalena i Antoni Krohowie. Czasem, jak jestem w Nowym Sączu, wpadam do nich i mam okazję posłuchać ich fascynujących historii. Zazdroszczę, że macie to Państwo na co dzień. Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest prezentowana w Państwa muzeum – mówił Robert Zydel.

O samym Cholewie opowiedziały Joanna Bartuszek, kuratorka wystawy z PME oraz etnograf Joanna Hołda z Muzeum Okręgowego.

– Myślę, że Mieczysław Cholewa, góralski gawędziarz i baca byłby bardzo zadowolony z tego, że po raz pierwszy wystawa prezentująca dorobek jego życia była pokazana w Warszawie. Cholewie zawsze zależało na tym, by kulturę Sądecczyzny pokazywać szerokiemu gronu. Oczywiście cieszymy się bardzo, że wystawa dotarła do Nowego Sącza. W Warszawie Cholewa jest przedstawiany jako fotograf, regionalista, jako jeden z niewielu, który w tamtych latach fascynowali się kulturą ludową i starali się ją dokumentować. Ta wystawa to wspaniały dokument miejsc, osób, znanych i nieznanych – mówiła Joanna Hołda.

Zwróciła się także z apelem o pomoc w rozpoznaniu na zdjęciach konkretnych osób i miejsc.

– Jeśli ktoś z państwa ma jakieś wspomnienia związane z Mieczysławem Cholewą, my je chętnie spiszemy, nagramy i podzielimy się nimi – dodała.

– Wybór 270 fotografii spośród ponad 800 nie był łatwy. Przede wszystkim staraliśmy się, aby opowiadały historię ich twórcy, ale także regionu (Sądecczyzny), jak również pewnych tendencji i konwencji gromadzenia i fotografowania przedmiotów dziedzictwa kulturowego w latach 30. XX wieku. Stąd na wystawie wątki tematyczne – biografia, kolekcjonerstwo, fotografia etnograficzna i krajoznawcza. Wiele z prezentowanych na wystawie przedmiotów widnieje na fotografiach, ukazując ich kulturowy kontekst: występowanie, funkcję pierwotną czy ich wtórne wykorzystanie – mówi Joanna Bartuszek, kurator wystawy z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, które o kolekcję zdjęć Mieczysława Cholewy, ale także innych eksponatów, jak fragmenty strojów ludowych, wzbogaciło się dzięki córce fotografa.

Wernisażowi wystawy „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy” towarzyszył występ Zespołu Regionalnego Górale Łąccy.

Wystawa będzie czynna do 18 czerwca 2023 r. w godzinach otwarcia ekspozycji Gmachu Głównego Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Fot. Piotr Droździk

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź