miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu miała miejsce ekshumacja szczątków gen. Pierackiego [ZDJĘCIA]

0 924

Ekshumacja szczątków gen. Pierackiego odbyła się w środę (12 września) na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Na 14 października zaplanowany został czwarty pogrzeb byłego Ministra Spraw Wewnętrznych w rządach II RP.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Trwa remont głównej alei na Starym Cmentarzu! [ZDJĘCIA]

 

Doczesne szczątki gen. Pierackiego z należytym szacunkiem zostały wyjęte z metalowej trumny, w której spoczywał i przeniesione do nowej, w której zostanie ceremonialnie przewieziony do grobowca czyli mauzoleum przy Al. Wolności w Nowym Sączu. Operacja odbyła się z zachowaniem wymaganych procedur, pod nadzorem lekarza-antropologa, a także przedstawicieli sanepidu. Czwarty pochówek odbędzie się w dniu 14 października.

Na Starym Cmentarzu cały czas prowadzone są prace przy renowacji i przebudowie alei prowadzącej do Sądeckiej Piety. Przygotowana została krypta grobowa, a z Cmentarza Komunalnego przy ul. Rejtana przetransportowano granitową płytę ważącą 5,6 tony. Ekipa zajmująca się tą operacją sięgnęła nie tylko po dźwig, ale ze względu na brak miejsca między grobowcami, również po techniki jakimi Egipcjanie budowali piramidy.

Pierwotnie ciało Bronisława Pierackiego – legionisty, oficera WP, ministra w rządach II RP, wicepremiera i współpracownika Józefa Piłsudskiego, zamordowanego 15 czerwca 1934 roku przez ukraińskiego nacjonalistę, spoczęło w grobie rodzinnym na miejskim cmentarzu. Po roku trumnę ze zwłokami generała (awansowanego pośmiertnie) przeniesiono do urządzonego na tzw. Starym Cmentarzu mauzoleum, a grób przykryto granitową płytą. Tak uroczystości pogrzebowe w Warszawie, na trasie przejazdu pociągu ze zwłokami Bronisława Pierackiego oraz w Nowym Sączu, a także przeniesienie trumny z cmentarza do nowego grobowca – mauzoleum, były patriotycznymi manifestacjami. W 1940 roku niemieccy okupanci przenieśli trumnę generała wraz z płytą na Cmentarz Komunalny.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź