miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nadzór budowlany przygląda się budowie basenu nad Łubinką! Doszło do naruszenia przepisów?

0 2 449

Trwa budowa basenu nad Łubinką. To kultowe miejsce, które lata swojej świetności miało kilkanaście lat temu i nie jest użytkowane od 2014 r., zgodnie z zapowiedziami obecnego prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla otrzyma drugie życie. Jak czytamy na tablicy ogłoszeniowej prace rozpoczęły się 6 maja 2020 r., jednak jak nas informuje Nadzór Budowlany w Krakowie wszczęto postępowanie wyjaśniające, czy nie doszło do naruszenia przepisów budowlanych związanych m.in. z samowolą budowlaną.

 

Czytaj również: Koniec nakazu noszenia maseczki!
Fitness, kina i teatry w nowym reżimie sanitarnym! Kolejny etap odmrażania gospodarki – KLIK

 

Trwa budowa basenu nad Łubinką. Prace idą zgodnie z planem i mimo ciężkich czasów mam nadzieję, że uda się skończyć w terminie całą inwestycję. Planowane zakończenie inwestycji to połowa lipca – poinformował prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. – W nowej niecce basenowej zaplanowano między innymi strefę pływacką, z możliwością aranżacji trzech pasów pływackich i strefę wodnego placu zabaw z atrakcjami dla maluchów. Będzie też strefa rekreacyjna dla dorosłych wyposażona w rwącą rzekę, huśtawkę wodną, gejzery, wodny grzybek oraz ławki z masażerami. Wokół niecki basenowej zlokalizowana będzie plaża basenowa a od strony południowej planowana jest strefa plażowa z nawierzchnią trawiastą – dodał prezydent Handzel.

 

 

Według informacji jakie udało nam się uzyskać inwestycja została rozpoczęta już w kwietniu, bez ważnego pozwolenia na budowę.. – Potwierdzam, że w połowie kwietnia wpłynęło do nas pismo w tej sprawie – mówi w rozmowie z miastoNS.pl Grażyna Nowak, naczelnik Wydziału Skarg i Egzekucji Małopolskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie.  Sprawa nabrała urzędowego toku i została przekazana do podległej, powiatowej jednostki, która w drodze czynności wyjaśniających wyda decyzję administracyjną, zgodnie z kompetencjami Organów Nadzoru Budowlanego, opisanymi w Ustawie o Prawie budowlanym – dodaje naczelnik. Zadaniem Inspektoratu jest ustalenie stanu faktycznego realizacji inwestycji.

 

 

Doszło do samowoli budowlanej?
Inwestycja związana z budową nowego basenu za niemal 6 milionów złotych przy ul. Zdrojowej w Nowym Sączu realizowana jest przez firmę Erbet. Firma odpowiada za wszystkie procedury związane m.in. z zezwoleniami budowlanymi oraz odbiorami obiektu. Według przepisów z samowolą budowlaną mamy do czynienia m.in. wtedy, gdy inwestycja prowadzona jest bez wymaganego pozwolenia na budowę (także w przypadku, gdy prace rozpoczęto przed uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu). Konsekwencje, w zależności od stwierdzonych uchybień to m.in. wstrzymanie robót, grzywna, nakaz rozbiórki części lub całego obiektu, aż do odpowiedzialności karnej.

 

 

Rafał Kmak
fot. archiwum, UMNS, miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź