miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nie tylko sprzątają, ale i pielęgnują pamięć. Jubileuszowa akcja na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu

0 546

10. społeczne sprzątanie nekropolii za nami. Niestety znów z pełnymi workami śmieci

Dziesiąte już społeczne sprzątanie Starego Cmentarza w Nowym Sączu przeszło do historii. W sobotę, 12 kwietnia, mimo niesprzyjających sygnałów – po raz kolejny udało się zjednoczyć grupę mieszkańców, którym nie jest obojętna przeszłość i otoczenie naszego miasta. Wspólnymi siłami uporządkowano dziesiątki mogił, a teren starej nekropolii odzyskał należytą estetykę i godność.

Czytaj również: Wielki Sukces Małych Mystkowian na Festiwalu Folklorystycznym w Dąbrowie Górniczej

Znów ślady bezmyślności – worki pełne butelek i puszek

Niestety, po raz kolejny nie obyło się bez gorzkiego akcentu. Uczestnicy akcji zebrali aż 8 worków śmieci, wśród których dominowały puszki i butelki po alkoholu. – Mieliśmy nadzieję, że tym razem będzie mniej… – komentowali organizatorzy. Mimo wszystko determinacja uczestników i ich postawa zasługują na ogromne uznanie.

Historia, która inspiruje

Akcję jak zawsze wsparła Parafia św. Kazimierza i jej proboszcz ks. Jan Siedlarz, a także Agnieszka Filipek, historyczka z Fundacji EUROS – Wiatr ze Wschodu, która już tradycyjnie wzbogaciła porządkowanie o wymiar edukacyjny. Tym razem przybliżyła postać Leona Pyszyńskiego – powstańca styczniowego, zesłańca syberyjskiego, a później pierwszego naczelnika stacji kolejowej w Nowym Sączu i zastępcy burmistrza miasta. Jego życiorys to przykład odwagi, zaangażowania społecznego i wkładu w rozwój regionu.

Pyszyński współtworzył m.in. sądecką straż ogniową i Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Zmarł w wieku zaledwie 42 lat – 8 listopada 1887 roku.

Wspólna akcja pod ogólnopolskim patronatem

Tegoroczne sprzątanie Starego Cmentarza objęte zostało patronatem podróżnika i ekologa Dominika Dobrowolskiego, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #KręciNasRecykling. To ważny sygnał, że troska o środowisko i dziedzictwo lokalne może iść w parze – z szacunkiem dla przeszłości i odpowiedzialnością za przyszłość.

Fot. Damian Radziak

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź