miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowa siedziba Sądu Rejonowego w Nowym Sączu otwarta! [ZDJĘCIA]

0 1 484

Gmach Sądu Rejonowego przy ul. dr Juliana Smolika 1 w Nowym Sączu powstał błyskawicznie i zgodnie z planem. Od stycznia wszystkie rozprawy są już przeprowadzane w nowej siedzibie. Uroczyste otwarcie miało miejsce w piątek (6 kwietnia).

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Szynobus będzie bezpłatny! 30 kursów dziennie

 

Jest to pierwsza inwestycja Skarbu Państwa realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Generalny wykonawca czyli firma WARBUD S.A. oddał do użytkowania budynek Sądu Rejonowego w Nowym Sączu już na sześć miesięcy przed terminem.

– Znajdujemy się w pięknym, nowym gmachu sądowym, który został wybudowany w nowej formule. 7 kwietnia 2016 roku odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod budowę tego sądu. Trudno byłoby doprowadzić do realizacji tej inwestycji, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Rozwoju. Serdeczne podziękowania kieruję pod adresem prezydenta Ryszarda Nowaka na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia. Sędzia Julian Smolik, który jest patronem ulicy jest zasłużony dla nie tylko dla sądów, ale także dla miasta Nowego Sącza – powiedział Zbigniew Krupa, prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

Przedstawiciele Sądu Rejonowego w Nowym Sączu odebrali symboliczny klucz do nowej siedziby. Tak uczczono wydarzenie ważne dla Skarbu Państwa, lokalnego samorządu, firmy WARBUD S.A. i wszystkich zaangażowanych w realizację tego pionierskiego przedsięwzięcia. Jeden z najnowocześniejszych sądów w Polsce posiada doskonałe warunki: osiemnaście sal rozpraw, okazały hol, cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, nowoczesne rozwiązania technologiczne oraz efektywność energetyczną – komfortowe miejsce pracy dla ponad dwustu osób. Wystarczyły niecałe dwa lata , a dokładnie dwadzieścia miesięcy od momentu uzyskania pozwolenia na budowę, aby sąd został oddany do użytku.

– Jak podpisywaliśmy umowę w marcu 2015 roku to jechałem tutaj z duszą na ramieniu, ponieważ była to formuła nowatorska i rzadko w Polsce stosowana, ale udało się. Obiecałem wtedy, że oddamy ten budynek kilka miesięcy przed czasem. Rzeczywiście był przewidziany maj 2018 roku, a oddaliśmy ten obiekt w grudniu 2017 roku. Warto mieć marzenia i warto te marzenia spełniać – powiedział Mirosław Józefczuk, członek Zarządu WARBUD S.A.

Przedsięwzięcie o łącznej wartości blisko 125 milionów złotych prowadzone jest przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz pod nadzorem Banku Gospodarstwa Krajowego i Ministerstwa Sprawiedliwości.

W uroczystym otwarciu nowej siedziby Sądu Rejonowego uczestniczyli m.in.: Łukasz Piebiak – wiceminister sprawiedliwości, Witold Słowik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Zbigniew Krupa – prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Dariusz Rams – prezes Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, Ryszard Nowak – prezydent Nowego Sącza, Wojciech Piech – wiceprezydent miasta Nowego Sącza oraz wiele innych osobistości.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź