miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowoczesny śmigłowiec w rękach sądeckich pograniczników

1 401

W siedzibie Straży Granicznej w Nowym Sączu przy ul. Węgierskiej 188 odbyła się dzisiaj (11 kwietnia) uroczystość związana z przekazaniem nowoczesnego śmigłowca szkoleniowego Robinson R44 Raven II. Na spotkaniu uczestniczyli m.in. wicepremier Beata Szydło oraz Joachim Brudziński – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Koszt maszyny to przeszło 3 miliony złotych.

Czytaj również: Beata Szydło: W imię odpowiedzialności za edukację proszę o porozumienie – KLIK

– Nowy śmigłowiec będzie wspierał działania Straży Granicznej, która pełni służbę ochrony granic nie tylko naszego kraju, ale zewnętrznej granicy UE. W dobie kryzysów migracyjnych i innych zagrożeń rola Straży Granicznej jest nie do przecenienia – mówiła Beata Szydło przekazując w Nowym Sączu maszynę pogranicznikom.

 

 

– Nowy Sącz to bardzo ważny punkt w systemie bezpieczeństwa, za które odpowiada m.in . Straż Graniczna. Ważne, aby w takim miejscu stacjonowały śmigłowce, które będą patrolować górską granicę państwa – powiedział do funkcjonariuszy Straży Granicznej szef MSWiA Joachim Brudziński. – Będziemy sukcesywnie przeznaczać środki na szkolenie funkcjonariuszy. Dążymy do tego, abyście byli wyposażeni w sprzęt, który daje gwarancję perfekcyjnej i bezpiecznej służby – przekonywał.

 

 

 

 

Najnowszy śmigłowiec Straży Granicznej posłuży głównie do szkolenia oraz – w mniejszym zakresie – podobnie jak inne statki powietrzne tej formacji do działań obserwacyjnych. Śmigłowiec Robinson R44 Raven II wyposażony jest w nowoczesną awionikę cyfrową firmy Garmin, posiada zdwojony układ sterowania i czteromiejscową kabinę. Napęd zapewnia sześciocylindrowy silnik Lycoming IO-540-AE1A5 o mocy startowej 245 KM, co pozwala osiągnąć prędkość 234 km/h i zasięg około 560 km bez zbiorników dodatkowych, które można umieścić pod fotelami pasażerów.

W spotkaniu uczestniczyli również Łukasz Smółka wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Marta Mordarska – dyrektor PEFRON, Iwona Mularczyk – przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza, Jarosław Tokarczyk – komendant KMP w Nowym Sączu, Waldemar Kuźma – Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

 

 

Jak zapowiedział szef MSWiA jeszcze w tym roku, na jesień pogranicznicy wzbogacą się o śmigłowiec Airbus Helicopters typu H135 wart ponad 46 mln zł, a w przyszłym roku do Straży Granicznej trafią dodatkowo dwa samoloty Let Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20.

Rafał Kmak
fot. Rafał Kmak

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Lepsza_zmiana. pisze

    A po co im śmigłowiec szkoleniowy nowoczesny? Szkołę otwierają? To tak, jakby policja dostała radiowóz szkoleniowy (nowoczesny).

Zostaw odpowiedź