miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli już za nami! [ZDJĘCIA]

0 1 057

W ostatnią niedzielę (6 stycznia) po raz siódmy ulicami Nowego Sącza przeszedł barwny orszak z trzema monarchami ze Wschodu na czele. Pochód wyruszył o godz. 10:30 z parkingu przy ul. Gwardyjskiej (postój taksówek bagażowych). Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Zebrano ok. 8 tysięcy złotych dla Krzysztofa Chebdy w Galerii Trzy Korony! [ZDJĘCIA]

 

Rozśpiewani nowosądeczanie w symbolicznych koronach królewskich podążali za gwiazdą betlejemską do stajenki. W tegorocznym Nowosądeckim Pokłonie Trzech Króli w role króli wcielili się: ks. seminarzysta Cedric Ishimwe, Jan Kożuch oraz Czesław Sarota.

Orszak, który podążał do rynku, zatrzymał się na rogu ul. Lwowskiej i Zakościelnej, gdzie przemawiał do zebranych Prorok, a następnie przy Muzeum Okręgowym na ul. Lwowskiej z mieszkańcami miasta Nowego Sącza spotkała się św. Małgorzata, która tak przemówiła:

„Drodzy Sądeczanie!

Dumna jestem z tego, że 727 lat temu, ojcowie Wasi wybrali mnie za swoją patronkę, że pieczęciami z moim wizerunkiem opatrywali dokumenty, że mój wizerunek umieścili w herbie Nowego Sącza.

Raduje się serce moje, gdy w Waszych potrzebach przyzywacie mojego orędownictwa, gdy błagania do Boga zanosicie w murach Bazyliki moim, św. Małgorzaty, wezwaniem.

Proszę was, byście dalej z wiarą postępowali za wskazaniami świętej Ewangelii, która od ponad tysiąca pięćdziesięciu lat głoszona jest na polskiej ziemi.

Postępując za moim przykładem, wpatrzeni w święty znak Bożego zwycięstwa, przezwyciężajcie wszelkie pokusy do złego, a ciesząc się z daru Nowonarodzonej Dzieciny, nieście wszystkim miłość, dobroć, życzliwość, radość, pokój i zgodę.”

Przy zbiegu rynku z deptakiem ul. Jagiellońskiej uczestnicy pochodu obejrzeli krótką scenkę z udziałem Heroda. Na rynek natomiast orszak wszedł śpiewając kolędę „Mędrcy świata, monarchowie” i tam, pod ratuszem, trzej królowie złożyli hołd Świętej Rodzinie. Na koniec odśpiewana została „Pastorałka sądecka” do słów Jerzego Masiora.

W organizację VII Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli pod honorowym patronatem prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla włączyło się wiele osób i instytucji: Urząd Miasta Nowego Sącza, Parafia Św. Małgorzaty, I Gimnazjum i Liceum im. J. Długosza w Nowym Sączu oraz Pałac Młodzieży.

Grupa Organizacyjna: Bożena Jawor – inicjatorka Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli, ks. prałat dr Jerzy Jurkiewicz, Barbara Porzucek, Milenia Małecka-Rogal, Anna Skierska, Małgorzata Grybel, Małgorzata Olszak, Urszula Górka, Aleksander Porzucek.

Twórcy widowiska – VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli: Barbara Porzucek – scenarzystka i reżyserka, koordynatorka Anna Skierska – scenograf i projektantka kostiumów, Aleksander Porzucek – autor oprawy muzycznej.

Wojciech Kudyba wcielił się w rolę Proroka, św. Małgorzatą była Anna Kożuch, natomiast królem Herodem – Tadeusz Zawiślan. W widowisku wystąpiło również wiele innych osób.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź