miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: 24 nowe autobusy MPK wyjadą na ulice miasta już wkrótce! [ZDJĘCIA]

5 2 347

Pod koniec stycznia firma MAN przekazała spółce MPK jeden egzemplarz autobusu w celu przetestowania inteligentnych systemów transportowych. Testowany aktualnie autobus jest jednym z 24 zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. Pojazdy pojawią się na ulicach miasta najpóźniej w maju!

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Rozpoczęła się wycinka drzew w Parku Strzeleckim! [ZDJĘCIA]

 

– Testowany autobus jest w całej długości niskopodłogowy, wyposażony jest również w przyklęk w celu ułatwienia pasażerom wchodzenia do pojazdu. Ponadto rampa umożliwia wjazd wózka inwalidzkiego, nowością są m.in. zainstalowane gniazdka USB umożliwiające ładowanie telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych. Został wyposażony także w monitoring wizyjny całego wnętrza pojazdu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Automatyczna klimatyzacja, to kolejny atut. Automatyczny system ogrzewania powinien wpłynąć na podwyższenie komfortu podróżowania. Zamontowany został ekran informacji pasażerskiej, na którym będzie można wyświetlać pozycję autobusu, czyli nazwę przystanku aktualnego, następnego; numery linii do przesiadki oraz komunikaty. Głównym przedmiotem testów jest sprawdzenie systemów TES, w których skład wchodzą: system poboru opłat, pozycjonowania GPS, komunikowania się ze stanowiskiem dyspozytorskim oraz dynamicznej informacji pasażerskiej, co jest związane z tablicami, które są na przystankach autobusowych – powiedział Artur Maciuszek, kierownik Wydziału Eksploatacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

Autobusy wyposażone zostały w nowy komputer pokładowy, oprogramowanie jest takie samo, jak w dotychczasowych pojazdach. Zgodnie z deklaracją wykonawcy nowe autobusy już na początku marca mają dotrzeć do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu i być może już pod koniec marca pojawią się na ulicach miasta. Włączenie do eksploatacji 24 autobusów nie jest jednak możliwe w tym samym czasie. Wszystkie pojazdy pojawią się na ulicach Nowego Sącza najwcześniej końcem kwietnia lub na początku maja.

– Przez ostatnie dwa tygodnie miałem okazję jeździć tym autobusem, spełnia on wszystkie niezbędne wymogi. Posiada ekologiczny silnik spełniający normę Euro 6 oraz klimatyzację. Czekamy na kolejne autobusy. Pojazd jest bardzo skrętny, posiada 6-biegową skrzynię biegów, silnik jest dobrze wyciszony, a więc pasażerowie będą jak najbardziej zadowoleni z użytkowania. Kamera cofania przyda się przy manewrowaniu na ciasnych pętlach i uliczkach – powiedział Maciej Kościółek, kierowca Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również
5 Komentarze
 1. Artur pisze

  Brawa dla niestety byłego prezesa Andrzeja Górskiego!
  Kawał dobrej roboty z pewnością nie pójdzie na marne. Czekamy na nowy dworzec, resztę autobusów i strajk kierowców 😀

 2. Kamillo pisze

  Szkoda że przez te dwa tygodnie inni kierowcy nie mogli potestować tego wozu. Przecież i tak gość od rozkładów nie będzie na co dzień jeździć tym wozem..

  1. Marek pisze

   Stara absurdalna polityka MPK kto wchodzi w D.. ten ma przywileje

 3. Bogdan pisze

  DRAMAT!!! tak właśnie załatwia się problemy z zanieczyszczeniem. Zachód kupuje u nas samochody elektryczne a my czyścimy im magazyny z diesla. CHORZY OBYWATELE UTRZYMUJĄ ZDROWĄ GOSPODARKĘ. Ktoś powinien siedzieć za to.

 4. Marek pisze

  Stara absurdalna polityka MPK kto wchodzi w D.. ten ma przywileje

Zostaw odpowiedź