miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz 28. na liście najbardziej zmotoryzowanych miast w Polsce

0 874

Na 1000 mieszkańców Nowego Sącza przypada 712,2 pojazdów mechanicznych. Dzięki niemu miasto znalazło się w trzeciej dziesiątce rankingu zmotoryzowanych miast. W zestawieniu znalazły się też inne miasta Małopolski.

 

Czytaj również: Trwa zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej! Fundacja Nowe Kierunki zachęca do wspierania

 

Eksperci rankomat.pl przygotowując ranking najbardziej zmotoryzowanych miast wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu. W utworzeniu listy posłużono się danymi GUS opracowanymi dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Miejsce na liście porównywarki wynika z sumy tych pojazdów przypadających na każdy tysiąc mieszkańców danego miasta. Nowy Sącz znalazł się na 28. miejscu z wynikiem 712,2. Więcej pojazdów na tysiąc mieszkańców w Małopolsce przypada w Krakowie (783,6), a mniej w Tarnowie (644,5). W skali całego kraju najwyższy poziom zmotoryzowania jest w Przemyślu (954,0), a najniższy w Wałbrzychu (391,1).

 

 

Wysoka liczba ciężarówek w Nowym Sączu
W ogólnym rankingu obejmującym wszystkie rodzaje pojazdów Nowy Sącz zajmuje miejsce w trzeciej dziesiątce. Natomiast biorąc pod uwagę same ciężarówki Nowy Sącz zajmuje drugie miejsce w Polsce z wynikiem 145,7. W przypadku samych samochodów osobowych miasto zajmuje miejsce w piątej dziesiątce, osiągając rezultat 537,3. Na 1000 osób w Nowym Sączu przypada prawie 30 motocykli. Daje to 31. miejsce.

 

 

Małopolska z niskim  poziomem zmotoryzowania
Dzięki danym GUS można określić jaki jest poziom zmotoryzowania w województwach. Województwo małopolskie zajmuje 12. miejsce z wynikiem 732,7. Biorąc pod uwagę same osobówki także jest to 12. pozycja w rankingu. Samochodów osobowych na tysiąc mieszkańców w Małopolsce jest 598,3. Natomiast ciężarówek 94,4, co daje wyższe miejsce w zestawieniu, bo 8. Motocykli jest 40 na 1000 osób, a to plasuje małopolskie na 11. miejscu.

Niska cena OC w Nowym Sączu
W I kwartale 2021 r. średnia cena OC w Nowym Sączu wyniosła 536 zł. To o 81 zł mniej od średniej dla całego kraju i 44 zł mniej od średniej wojewódzkiej. Składka za OC była wyższa w Małopolsce w Krakowie (677 zł), a niższa w Tarnowie 525 zł. W skali całego kraju to Tarnobrzeg osiągnął najniższą stawkę 510 zł, a najwyższą Wrocław 841 zł.

 

 

– Miejsce zamieszkania jest bardzo cenną informacją dla ubezpieczycieli. Umożliwia precyzyjniejsze oszacowanie ryzyka powstania szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko liczbę zarejestrowanych pojazdów w danym mieście, lecz także natężenie ruchu drogowego czy liczbę wypadków w okolicy. W Krakowie większym mieście niż np. Nowy Sącz stawka za OC jest wyższa – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź