miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: 300 kontroli palenisk! Strażnicy miejscy nałożyli 14 mandatów

0 807

Straż Miejska w Nowym Sączu w ostatnich dwóch miesiącach przeprowadziła prawie 300 kontroli palenisk domowych, w celu wykrycia i ukarania osób, które spalają w swoich piecach śmieci. Ujawniono 14 takich przypadków i nałożono mandaty karne na łączną kwotę 2 tysięcy złotych.

 

Czytaj również: Ciąg dalszy modernizacji oświetlenia w Nowym Sączu

 

Na podstawie ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (Dz. U. z 2013roku. Poz. 21) Straż Miejska w Nowym Sączu prowadzi kontrole palenisk domowych.

Art. 191 Ustawy o Odpadach stanowi „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”, strażnik miejski może nałożyć mandat karny w wysokości do 500zł. W drodze postępowania sądowego może to być grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Przypominamy, że w wyniku spalania różnego rodzaju odpadów w piecach domowych do atmosfery trafiają ogromne ilości niebezpiecznych związków: pyły, dwutlenek siarki, tlenek azotu, tlenek węgla, metale ciężkie, benzopiren, cyjanowodór, chlorowodór oraz dioksyny i furany, których stężenie potrafi przekraczać nawet ponad tysiąc razy dopuszczalne normy – informują strażnicy miejscy z Nowego Sącza.

Opr. Marek Jaśkiewicz
Źródło i fot. Straż Miejska w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź