miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Darmowa komunikacja miejska dla 70-latków!

1 715

Od 1 stycznia 2019 roku mieszkańcy Nowego Sącza, którzy ukończyli 70. rok życia będą mogli poruszać się komunikacją miejską za darmo. Radni Miasta Nowego Sącza jednogłośnie przyjęli uchwałę, a jej wykonanie zostało powierzone prezydentowi.

 

Czytaj również: Alkoholu po godz. 22:00 w Nowym Sączu już nie kupisz! Radni wprowadzili nocną prohibicję

 

– Przedłożony projekt uchwały zawiera propozycję rozszerzenia katalogu osób uprawnionych do ulgowych i bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Nowym Sączu realizowanych na liniach komunikacji miejskiej na obszarze miasta Nowego Sącza i gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych. Projekt zakłada obniżenie wieku, dla którego przysługują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, tj. objęcie bezpłatnymi przejazdami osób, które ukończyły 70 lat życia. Według danych statystycznych za rok 2017, ok. 3335 mieszkańców miasta Nowego Sącza oraz łącznie ok. 1906 mieszkańców gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych z miastem Nowy Sącz w wieku 70-74 lat uzyska możliwość bezpłatnych przejazdów, o których mowa. Roczna rekompensata z tytułu rozszerzenia ww. katalogu bezpłatnych przejazdów wzrośnie o ok. 550 tysięcy złotych – powiedział Stanisław Bębenek, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Osoby, które ukończyły 70 lat życia będą mogły korzystać z darmowych biletów na podstawie imiennego biletu elektronicznego wydanego przez MPK lub biletu „zerowego”, pobranego od kierowcy wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość i wiek pasażera.

– Ten dobry projekt uchwały i jazda za darmo autobusami od 70. roku życia to nic, w porównaniu do tego, o czym mówią niektórzy kandydaci na prezydenta. Obiecują oni, że będą za darmo wozić i dowozić wszystkich, nawet z ościennych gmin. Bardzo się cieszę, że powstał taki projekt uchwały – powiedział Józef Hojnor, radny Miasta Nowego Sącza (PO).

Uchwała została podjęta przez 23 radnych, a jej wykonanie zostało powierzone prezydentowi Miasta Nowego Sącza Ryszardowi Nowakowi. Ponadto podlega ona ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. M pisze

    Pomysł fajny. Tylko dlaczego tak późny wiek? Dlaczego wraz z emerytura nie ma darmowych przejazdów?

Zostaw odpowiedź