miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: I Ty możesz uratować sądeckie nekropolie! Weź udział w osiemnastej akcji

0 280

Od osiemnastu lat przeprowadzana jest akcja pn. „Ratujmy Sądeckie Nekropolie”. Kwesta prowadzona będzie na trzech cmentarzach Nowego Sącza: Komunalnym przy ul. Rejtana, Gołąbkowickim oraz Heleńskim. W ubiegłym roku udało się zebrać aż 19,5 tysiąca złotych.

 

Czytaj również: Tablice z nazwiskami 194. poległych żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich zostały odsłonięte! [ZDJĘCIA]

 

– Suma, która została zebrana przez siedemnaście spotkań na cmentarzach to jest 250 tysięcy złotych. Dużo zostało zrobione i Sądeczanie to zauważają. Ta kwesta służy temu, abyśmy nie zapomnieli o grobach tych, którzy odeszli, którzy byli zasłużeni dla miasta, a także o grobach mających wyjątkowy wymiar architektoniczny, którymi nikt się już nie opiekuje – powiedziała Bożena Jawor, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej oraz współorganizatorka Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Pieniądze będą zbierane w dniu 1 listopada – Wszystkich Świętych – od godz. 9:00 do 16:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana, na Osiedlu Gołąbkowice oraz na Osiedlu Helena. Kwestujący będą stali w stałych miejscach przy tablicach informujących o zbiórce.

2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny, kwesta będzie prowadzona tylko na Cmentarzu Komunalnym. Kwestujący będą stali pod pomnikiem Legionistów, datki do puszek będzie tam zbierała młodzież skupiona w Fundacji im. dr Jerzego Masiora. Na renowację czeka jeszcze ok. osiemdziesięciu grobów. W tym roku w zbiórce wezmą udział wolontariusze reprezentujący kilkanaście stowarzyszeń, fundacji, organizacji i mieszkańcy Nowego Sącza.

Stowarzyszenia biorące udział w akcji ratowania sądeckich nekropolii to m.in.: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Klub Inteligencji Katolickiej, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” oraz Związek Sądeczan. Od samego początku prace konserwatorskie na cmentarzach wykonuje Józef Stanisław Stec. Inicjatywa prowadzona jest od 2001 roku.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź