miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz liderem! Mamy najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska

0 662

Polska i Włochy notują przekroczenia dziennej wartości dopuszczalnej PM10 na podstawie modeli oceny odpowiednio dla 7 i 24 stref jakości powietrza, wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Ponadto czarnymi płucami naszego kraju wcale nie jest Śląsk, a… Małopolska. Pierwsze miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Polski nie po raz pierwszy zajmuje… Nowy Sącz!

Czytaj również: Kompletnie pijany wracał z komunii dziecka i wjechał w… radiowóz policyjny!

EEA, czyli Europejska Agencja Środowiska jest unijną instytucją, której zadaniem jest dostarczanie niezależnych informacji dotyczących środowiska. Pod koniec kwietnia opublikowała zaktualizowany raport dotyczący europejskich miast, które przodują pod kątem ilości zawieszonych pyłów w powietrzu, powodujących choroby układu krążenia i układu oddechowego, które prowadzą do utraty zdrowych lat życia, a w najgorszych przypadkach do śmierci. Jeśli chodzi o Polskę, nie pierwszy raz okazuje się, że najgorzej jest w Małopolsce, a największymi trucicielami całej Europy jest Nowy Sącz i Kraków.

Niechlubna pozycja Nowego Sącza
Najgorszą jakość powietrza w Europie posiadają miasta polskie oraz włoskie – ranking zamykają Nowy Sącz oraz włoska Cremona. Średnie stężenie PM2,5 w latach 2019-2020 w Nowym Sączu wyniosło 27,3 mikrograma na metr sześcienny, podczas gdy ustalona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dopuszczalna norma to 10 mikrogramów. Zdaniem ekspertów, przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak działań antysmogowych w mieście. W 2019 r. spośród 3917 starych kotłów węglowych, tzw. „kopciuchów” zlokalizowanych w Nowym Sączu, wymieniono jedynie 34.

Wśród najniebezpieczniejszych i najbardziej toksycznych pyłów zatruwających powietrze, które nawet kilkunastokrotnie przekraczają dopuszczalne normy w Nowym Sączu, Krakowie i całej Małopolsce są m. in. PM10 emitowane głównie w wyniku spalania paliw stałych do ogrzewania mieszkań. Ważnymi źródłami są również działalność przemysłowa, rolnictwo i transport drogowy. Kolejno wymienia się PM2.5, ozon (to zanieczyszczenie powstające w atmosferze, gdy ciepło i światło powodują reakcje chemiczne między tlenkami azotu a lotnymi związkami organicznymi, w tym metanem) czy dwutlenek azotu (źródłem jest jest transport drogowy, ale też procesy spalania w przemyśle i energetyce).

Poważnym zagrożeniem, które również występuje w Małopolsce jest benzopiren (BaP) – rakotwórcze zanieczyszczenie emitowane głównie ze spalania węgla i drewna do celów grzewczych oraz w mniejszym stopniu ze spalania odpadów rolniczych i instalacji przemysłowych.

Fot.: ilustracyjne

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź