miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Minister Józefa Szczurek-Żelazko przestrzega przed dopalaczami!

0 701

W auli im. im. prof. Andrzeja Bałandy przy Al. Wolności w Nowym Sączu odbyła się konferencja pt. „Dopalacze – jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniami. Aspekty prawne i psychologiczne”. Minister Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przestrzega przed dopalaczami, ponieważ wyrządzają one poważne szkody.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Uroczysta inauguracja roku akademickiego w PWSZ-cie [ZDJĘCIA]

 

– Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest kwestia profilaktyki, zapobiegania nadużywaniu dopalaczy. W lipcu Sejm RP, a później Senat przyjął ustawę, która jednoznacznie przeciwstawia się, czy definiuje walkę z dopalaczami, a konkretnie z osobami, które produkują i dystrybuują dopalacze. Ustawa ma bardzo ważne znaczenie, dlatego, że do tej pory kwestia rozpowszechniania dopalaczy była postrzegana w kategoriach prawa administracyjnego, tzn. osoby, które posiadały bądź rozpowszechniały dopalacze podlegały karom administracyjnym. W tej chwili na gruncie tejże ustawy te procesy będą odbywały się na gruncie prawa karnego, czyli będą w taki sam sposób traktowane, jak kwestia rozpowszechniania produkcji narkotyków. Dopalacze są substancjami, które wyrządzają bardzo dużo szkody, jeżeli chodzi o zdrowie człowieka, a szczególnie zdrowie dziecka czy młodzieży. Często identyfikowane są jako miękkie narkotyki, czyli mniej szkodliwe. Jest to bardzo zgubna teoria. Dopalacze potrafią wyrządzić więcej szkód niż narkotyki – powiedziała Minister Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Konferencja naukowa pt. „Dopalacze – jak chronić nasze dzieci przed zagrożeniami. Aspekty prawne i psychologiczne” zorganizowana została przez Małopolski Oddział PFRON, Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź