miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Partnerstwo Na Rzecz Lokalnego Rynku Pracy w ratuszu [ZDJĘCIA]

0 254

Przedsiębiorcy z Nowego Sącza wzięli udział w debacie zorganizowanej w ramach Partnerstwa Na Rzecz Lokalnego Rynku Pracy – inicjatywie, którego liderem są władze miasta, natomiast uczestnikami przedsiębiorcy, uczelnie wyższe, instytucje szkoleniowe, organizacje pozarządowe i związki zawodowe. Tematy, które poruszyli to m.in. poziom szkolnictwa zawodowego oraz zatrudnianie obcokrajowców.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Ewa Kos najlepszym kierowcą MPK! [ZDJĘCIA]

 

– Ważne jest, aby w świadomości nas wszystkich czyli polityków, urzędników, konsumentów, przedsiębiorców istniało przekonanie, że od każdego z nas zależy rozwój przedsiębiorczości. Duże znaczenie ma klimat, w jaki sposób przedsiębiorcy są obsługiwani w Urzędzie Miasta, w Urzędzie Pracy, w Urzędzie Skarbowym. Z podatków, które płacą przedsiębiorcy miasto ma udziały, może budować drogi, chodniki, remontować szkoły. Jest to pełna symbioza. Kluczowe sprawy to na pewno otwarcie Nowego Sącza na Kraków. W tym tygodniu będzie ogłoszony przetarg na projekt i budowę nowej obwodnicy Chełmca. Za dwa lata będzie można tą drogą jeździć, co pozwoli odblokować większość ulic Nowego Sącza. Przedsiębiorcy, którzy dojeżdżają na ul. Węgierską czy do centrum tracą w tej chwili czas, a więc jest to niezwykle ważna informacja – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

Uczestnicy debaty zapoznali się z danymi statycznymi Sądeckiego Urzędu Pracy, według których aktualna stopa bezrobocia w Nowym Sączu wynosi 3,2%. W mieście zarejestrowanych jest 9863 podmiotów gospodarczych –9346 to te zatrudniające do dziesięciu osób. Największymi pracodawcami w mieście, zatrudniającymi ponad tysiąc osób są firmy Fakro i Newag oraz Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego.

– Mamy w Polsce tak zwany „rynek pracownika”, bo brakuje rąk do pracy, dlatego otwieramy się na obcokrajowców. Dość dużo instytucje samorządowe i rządowe wprowadzają ułatwień dotyczących procedury pozyskiwania, rejestracji i zatrudniania pracowników zagranicznych, natomiast według mnie potencjałem, do którego powinniśmy wyciągnąć rękę, to nasi rodacy za granicą. Składam prośbę i sugeruję, że również tu, na Ziemi Sądeckiej, powinniśmy się zastanowić, jak zachęcić do powrotu tych naszych rodaków – powiedział Krzysztof Kotowicz, przewodniczący miejskich struktur NSZZ „Solidarność”.

Spotkanie poprowadził dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy Leszek Langer, a udział w nim wzięli m.in. poseł na Sejm RP Arkadiusz Mularczyk oraz zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech, który podziękował przedsiębiorcom za zaangażowanie w działania służące rozwojowi przedsiębiorczości. Uczestnicy Partnerstwa Na Rzecz Lokalnego Rynku Pracy wyrazili chęć udziału w kolejnych spotkaniach, by móc jeszcze lepiej współpracować z samorządem oraz wszystkimi jednostkami Urzędu Miasta Nowego Sącza. Poseł Arkadiusz Mularczyk zadeklarował, że wszystkie poruszane przez przedsiębiorców kwestie, istotne dla rozwoju ich firm, zostaną przekazane za jego pośrednictwem odpowiednim ministrom.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź