miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Pomnik Piłsudskiego na Kasztance już niedługo ozdobi Al. Wolności! Trwają prace [ZDJĘCIA]

0 755

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego zostanie usytuowany u zbiegu ul. Żeromskiego i Al. Wolności, w sąsiedztwie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. W tej chwili trwają prace przygotowawcze, a konkretnie wykonywana jest konstrukcja żelbetowa.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Czternaście autobusów niskopodłogowych już jest! Reszta dotrze wkrótce [ZDJĘCIA]

 

– Żelbety przygotowywane są pod postument Józefa Piłsudskiego, który siedzi na koniu – jest to odlew z brązu. Nie ma go jeszcze w Nowym Sączu, ale na pewno wkrótce zostanie dostarczony. Na ścianach i na tym postumencie, na którym ma stać koń będzie wykonywana okładzina kamienna. My jako firma Erbet wykonujemy konstrukcje żelbetowe. Jedna ze ścian będzie stanowić tło pomnika. Całkowity koszt robót to ok. 600 tysięcy złotych – powiedział Paweł Dzięgiel, kierownik budowy z firmy Erbet.

Wkrótce po śmierci Piłsudskiego powstała idea uczczenia jego imienia poprzez wybudowanie pomnika, ale w 1936 roku została ona wstrzymana przez Naczelny Komitet Uczczenia Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W 75. rocznicę śmierci Piłsudskiego, która była obchodzona w 2010 roku wznowiono propozycję upamiętnienia Marszałka. Inicjatywę podjęło wówczas Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. List intencyjny podpisało wtedy ponad 150 mieszkańców.

12 maja 2012 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, który kieruje się słowami Marszałka: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Projekt pomnika został nieodpłatnie wykonany przez znanego artystę rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza z Gdańska. Przez kilka miesięcy trwała zbiórka środków finansowych na ten cel, monument stanie przy Al. Wolności w Nowym Sączu, a jego odsłonięcie nastąpi najpóźniej 11 listopada.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Kasztance wzniesiony zostanie w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w miejscu dawnego mauzoleum żołnierzy Armii Radzieckiej i będzie wspaniałą wizytówką miasta Nowego Sącza.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź