miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Powróci parking na ul. Piotra Skargi?

0 411

W 2011 roku zapadła decyzja o zakazie parkowania na ul. Ks. Piotra Skargi w Nowym Sączu. Decyzję podjął Miejski Zarząd Dróg (MZD) na skutek analizy natężenia ruchu i problemach komunikacyjnych z tego wynikających. Na wniosek radnych Grzegorza Fecko i Krzysztofa Ziaji MZD po sezonie zimowym przywróci miejsca postojowe w ciągu tej ulicy. Część radnych uważa, że pomysł nie jest trafiony.

 

Czytaj również: Radni za! Rondo pod szpitalem otrzymało nową nazwę [ZDJĘCIA] – KLIK

Temat parkingu od lat wywołuje spore emocje. Według opinii przedsiębiorców z ul. Piotra Skargi za sprawą braku możliwości zlikwidowanych zostało mnóstwo sklepów i punktów handlowych. Jedną z firm jest bardzo popularny sklep “Maniuś”. Od lat o przywrócenie parkingu, wspólnie z grupą sądeckich przedsiębiorców walczył radny Grzegorz Fecko. 


– W nawiązaniu do interpelacji złożonej w sprawie przywrócenia miejsc postojowych na ul. ks. Piotra Skargi na odcinku od ul. Wąskiej do ul. Bóżniczej, po zakończeniu sezonu zimowego oraz po analizie aktualnego i prognozowanego ruchu drogowego uprzejmie informuję, że MZD przychyla się do wniosku i przywróci miejsca postojowe na ul. Piotra Skargi na odcinku od Rynku do Placu 3 Maja. Zamontowany zostanie również dodatkowy parkometr w rejonie Placu 3 Maja czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

 

 

Sprawa nie pozostała bez echa i na formach internetowych pojawiła się burzliwa dyskusja na ten temat. Głos zabrali zwykli mieszkańcy miasta oraz radni miejscy. Czy przywrócenie parkingu wpłynie na ruch w centrum miasta po przebudowie skrzyżowania “pod zamkiem” okaże się już za kilka miesięcy – po oddaniu do użytku nowego mostu na rzece Dunajec.

Wojciech Piech

– To przykład archaicznego sposobu zarządzania drogami w mieście, z jednej strony ograniczający płynność przemieszczania się przez centrum Nowego Sącza, które pozostaje wciąż jednym z głównych węzłów komunikacyjnych naszego miasta, z drugiej strony zachęcający do wprowadzania ruchu samochodowego do centrum, a powinno być dokładnie odwrotnie – komentuje decyzję Wojciech Piech, radny Nowego Sącza. – To działanie, które w znaczacym stopniu zmarnotrawi efekt wybudowanego ogromnym nakładem finansowym ronda pod Zamkiem. To krok wstecz, wielkie rozczarowanie dla tysięcy zmotoryzowanych mieszkańców Nowego Sącza. Trzeba pamiętać, że zablokowanie prawego pasa ulicy spowoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, mam na myśli ograniczoną dostępność przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych takich jak np. karetki pogotowia, wozy strażackie itd., zwłaszcza w okresach szczególnie natężonego ruchu. Najbliższa przyszłość zweryfikuje tę kolejną już błędną decyzję aktualnych władz Nowego Sącza  dodaje Piech.

– Myślę, że jest to dobra decyzja. Jak to w życiu bywa nie można mieć wszystkiego i albo dodatkowe miejsca parkingowe albo większa przepustowość. Na plus dla parkingów przemawia to, że dodatkowe miejsca parkingowe będą nam służyć przez cały dzień a większe zakorkowanie będzie tylko w porannych i popołudniowych godzinach szczytu (gdy ludzie jadą do pracy i wracają z niej) bo w ciągu dnia po mieście jeździ się w miarę normalnie – komentuje decyzję władz miasta jeden z internautów.

Michał Kądziołka (w środku)

– W obliczu jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w mieście, jaką jest budowa mostu im. Józefa Piłsudskiego oraz zmiana układu komunikacyjnego pod zamkiem rozpoczętej w poprzedniej kadencji decyzja o przywróceniu parkingu na ul. ks. Piotra Skargi to wielki błąd – uważa wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Kądziołka.– Domyślam się, że będzie to parking darmowy, bo nowo powstały za kadencji obecnego prezydenta co tym bardziej komplikuje ruch samochodowy w mieście. To tworzenie darmowych parkingów na siłę totalnie oderwane jest od jakiejkolwiek logiki. Najpierw wszystkie parkingi miały być darmowe teraz te nowo utworzone, widać w tym wielki chaos. Obawiam się, że lada chwila idąc tym tokiem rozumowania władza powróci do pomysłu parkowania na ul. Długosza (przy plantach)! Jak to są te nowe darmowe parkingi to ja dziękuję! – dodaje radny Kądziołka.

Rafał Kmak
fot. Rafał Kmak

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź