miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Punkty dotyczące oświaty zostaną wycofane z porządku obrad Sesji Rady Miasta!

0 1 293

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel podjął ostateczną decyzję o wycofaniu z porządku obrad VII Sesji Rady Miasta Nowego Sącza punktów dotyczących zmian w funkcjonowaniu przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych.

 

Czytaj również: Szykują się zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli, szkół i placówek oświatowych?

 

Usunięcie punktów, które dotyczą wprowadzenia gruntownych zmian w sądeckiej oświacie to autorska poprawka Ludomira Handzla, prezydenta Miasta Nowego Sącza. Podkreślił on, że Rada Miasta Nowego Sącza nie musi głosować nad wycofaniem punktów z obrad Sesji Rady Miasta, która zaplanowana została w dniu 29 stycznia na godz. 15:00.

– Niestety politycy rozpoczęli grę, która nie wiem jak długo będzie jeszcze trwała. Jest to politykowanie na „nie”, brak pytań oraz analizy merytorycznej. Zdecydowaliśmy, że nie wycofując się z pomysłu połączenia Szkoły Podstawowej nr 1 ze Szkołą Podstawową nr 2, zdejmiemy z obrad projekty uchwał związane z siatką szkół. Podtrzymujemy jednak nadal nasze merytoryczne stanowisko i kierunek zmian – powiedział Ludomir Handzel, prezydent Miasta Nowego Sącza.

– Zdecydowanie nie wycofujemy się z tego kierunku, który został obrany, czyli będziemy dążyli do racjonalizacji sieci szkół. Uważamy, że obecna sieć szkół, z tak dużą ilością szkół podstawowych w centrum miasta nie jest racjonalna. Należy wziąć pod uwagę również funkcjonujące szkoły prywatne, ponieważ nie możemy o nich zapominać. Tak naprawdę, obecnie mamy w zasadzie sześć szkół w centrum. Nie wycofujemy się też z innych pomysłów, czyli dążenia do tego, żeby gimnastyka korekcyjna odbywała się jak najbliżej dzieci, które jej potrzebują. Chodzi o to, żeby dzieci miały dostęp do gimnastyki korekcyjnej w szkołach. Nie wycofujemy się z pomysłu, żeby zawody sportowe w Nowym Sączu były organizowane w sposób jak najbardziej racjonalny i jak najlepszy, zapewniający uczniom z terenu miasta uzyskiwanie wysokich wyników. Nie wycofujemy się też z pomysłu dotyczącego funkcjonalnego połączenia przedszkoli. Pomysł spotkał się z bardzo dużym sprzeciwem. Oszczędności, które zostałyby poczynione miały być rzędu ok. 130 do 150 tysięcy złotych, w zależności od szczegółowych rozwiązań. Pojawił się argument, że jest to tak niewielka kwota, że po co w ogóle coś zmieniać. Taka kwota przeznaczona na funkcjonowanie przedszkoli jest duża. Każda decyzja z naszej strony traktowana jest w sposób „ściśle polityczny” i chcemy tego uniknąć. Chcemy uniknąć politycznej debaty, która będzie wykorzystywała dzieci i młodzież – powiedziała Magdalena Majka, zastępca prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Wycofanie projektów uchwał wiąże się z tym, że zmiany nie zostaną wprowadzone w tym roku, ale będą rozpatrywane w przyszłości. Ponadto prezydent przedstawił prezentację, która odzwierciedla aktualny stan oświaty na terenie miasta Nowego Sącza.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź