miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Radni za! Rondo pod szpitalem otrzymało nową nazwę [ZDJĘCIA]

8 1 907

W trakcie ostatniej Sesji Rady Miasta Nowego Sącza rozgorzała długa i intensywna dyskusja na temat nadania nowego imienia rondu u zbiegu ulic Kilińskiego – Młyńskiej – Bulwar Narwiku – Krańcowej. Zyskało ono nazwę: Rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Nowy radny Leszek Gieniec złożył ślubowanie!

 

– Decyzją o nadaniu nowego imienia rondu przyczyniacie się do patriotycznej budowy młodego Sądeczanina. Tworzycie tak naprawdę przestrzeń patriotyczną i poszerzacie ją. Ostatnio byliśmy świadkami odsłonięcia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz tablic upamiętniających regularne oddziały. Musimy pamiętać, że poza tymi zwartymi oddziałami były także te najwierniejsze Polsce i naszej tradycji, uświadamiającej nas i młode pokolenia o tym, że trzeba walczyć do końca i nigdy nie wolno się poddać obcej sile. Wydaje mi się, że jest to najcenniejsze podziemie zbrojne na Sądecczyźnie oraz niewykorzystany kapitał – powiedział Kamil Olesiński, prezes zarządu Stowarzyszenia Żandarmeria w Nowym Sączu.

– Podziękujmy Bogu, że dzisiaj możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Po wielu dziesiątkach trudnych lat doczekaliśmy się wspólnie czasów, kiedy możemy sami o sobie decydować. Mam nadzieję, że bezpowrotnie minęły te tragiczne czasy, w których Polacy musieli cierpieć i walczyć, by potem w dramatycznych okolicznościach ginąć. Niestety Ziemia Sądecka nie jest miejscem, które by nie doświadczyło tych tragicznych sytuacji. Sądeccy bohaterowie antykomunistycznego podziemia – Żołnierze Wyklęci – toczyli nierówną walkę z przerażającym i bezwzględnym nieprzyjacielem. Hasło „Bóg, honor i Ojczyzna” towarzyszyło im do końca, bardzo wielu z nich zginęło i pogrzebani zostali w bezimiennych mogiłach. Nadszedł czas, aby uczcić ich pamięć i zmienić dotychczasową PRL-owską nazwę ronda Obrońców Pokoju na Sądeckich Żołnierzy Wyklętych – powiedział Krzysztof Ziaja, radny Miasta Nowego Sącza (KN).

– Razem z ks. Gurgaczem walczył mój śp. wujek Stefan Balicki „Bylina”. Nie miałem okazji go poznać, ale na cmentarzu w Dąbrówce spoczywa jego żona, która bardzo przeżywała rozstrzelanie męża. 14 września 2019 roku minie 70. rocznica tego tragicznego wydarzenia – powiedział Michał Kądziołka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza (PiS).

– Nie zwykłem występować w chóralnym pędzie bez refleksji. Moim zdaniem, termin „Żołnierze Wyklęci” jest często wykorzystywany politycznie w naszym kraju, o czym świadczą również niektóre wypowiedzi radnych. Generalnie nie zgadzam się, aby krew i pot ludzi walczących o Ojczyznę służył do osiągania celów politycznych. Proponuję poprawkę do projektu uchwały. Wnioskuję, aby nadać rondu nazwę: Rondo Żołnierzy Armii Krajowej – powiedział Józef Hojnor, radny Miasta Nowego Sącza (PO).

W konsekwencji poprawka do projektu uchwały została odrzucona. Za jej przyjęciem głosowało sześciu radnych Miasta Nowego Sącza, trzynastu było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu, natomiast jeden radny nie wziął udziału w głosowaniu.

Rondo u zbiegu ulic Kilińskiego – Młyńskiej – Bulwar Narwiku – Krańcowej w Nowym Sączu zyskało nazwę: Rondo Sądeckich Żołnierzy Wyklętych. Za podjęciem projektu uchwały głosowało dziewiętnastu radnych, nikt nie był przeciwny, jedna osoba wstrzymała się od głosu, a dwóch radnych miejskich było nieobecnych.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również
8 Komentarze
 1. Wojtek pisze

  Trzynastu radnych Rady Miasta niema pojęcia o tzw. żołnierzach wyklętych . Jak słusznie zauważył jeden radny, wykonanie rozkazu to rzecz święta ,nieposłuszeństwo to zdrada i podlega pod sąd wojenny. Dowódca AK wydał rozkaz zaprzestania walk i rozwiązania AK . Jednak część żołnierzy odmówiło wykonania rozkazu , wojując na własną rękę przeobrazili się w bandy rabunkowe walczące o przetrwanie spodziewając się trzeciej wojny , jaką obiecywał rząd Polski w Londynie. Wojny z największą potęgą w Europie a i na świecie, tylko samobójcy odważyli by się zaatakować ZSRR . Historycy IPN kpią sobie z historii przekłamują honorując bandytów jako bohaterów a ciemny ludek który nie pamięta tamtych czasów im wierzy organizuje izby pamięci na podstawie niemych zdjęć bohaterów z bronią w ręku , i opowiadań zmyślanych przez krewnych tych bohaterów , bohaterami byli walcząc z Hitlerowcami , lecz po rozwiązaniu AK zostali bandytami napadającymi sklepy spożywcze ,na rolników rabując im zwierzęta bo jeść trzeba , napadali na posterunki milicji zdobywając broń i amunicję , mordując ich nieraz byli to przyjaciele koledzy , bo starali bronić prawa jakie wówczas panowało, i walczyć z takimi bandami . O tym IPN nie pisze ale ludzie których to dotknęło pamiętają z opowiadań swoich rodziców czy krewnych , a nie były to opowiadania o bohaterach zwalczających komunę , zwyczajni ludzie nie wiedzieli co to komuna , która oszukiwała Jak PiS w prezencie daje 500 zł. Na każde dziecko aby głosować na PiS Komuna chłopom dawała ziemię parcelowaną odebraną obszarnikom, żołnierze wyklęci likwidowali tych co przekazywali chłopom ziemię. Drodzy radni trochę historii wam by się przydało nie histerii. Czy jest ktoś kto by mi uświadomił jaką akcją wolnościową zaszczycili się Sądeccy Żołnierze wyklęci ? Może ten pan w mundurze z całą piersią odznaczeń? Czym zawiniła stara nazwa ronda obrońców Pokoju?

  1. Zofia pisze

   Dlaczego trzynastu?

  2. Vladimir pisze

   Jak widać – propaganda komunistyczna nadal działa

   1. Anonim pisze

    A tak pomyślałeś durny Vladimirze do czego doprowadził pomysł Powstania Warszawskiego , przez tych samych generałów sanacyjnych co namawiali partyzantów do pozostania w lesie po zakończeniu II wojny oczekując na trzecią wojnę z największą potęgą militarną w Europie i nie tylko. Czemu samozwańczy Rząd Polski ukrywający się w Londynie się nie liczył nie był poważnie traktowany w Europie, a tym bardziej na konferencji w Jałcie , wolał aby ruina Warszawy i przelana krew 200 tysięcy Polaków powstania i opinia publiczna i społeczna świata przemawiała do
    Czemu Ameryka i Wielka Brytania oddała Polskę na konferencji w Teheranie potem Jałcie , chociaż Polacy walczyli bohatersko na wszystkich frontach , a nie miała Polska nic do gadania w sprawie swoich granic . Czemu miała służyć akcja „BURZA” chociaż wcześniej została ROZWIĄZANA rozkazem dowództwa AK . Warto czasem użyć własnego rozumu kiedy się chce coś powiedzieć głupiego.

    1. Vladimir pisze

     Właśnie widać, że rozumu używać nie potrafisz. Koniec tematu

 2. Miastons pisze

  Głosowania , debaty, słupki słupeczki i niezłe diety dla tych darmozjadów a dla 3/4 Sącza to dalej bedzie rondo pod szpitalem i po ciul to wszystko?? Brak zajecia ?

 3. Jerzy pisze

  A tak pomyślałeś durny Vladimirze do czego doprowadził pomysł Powstania Warszawskiego , przez tych samych generałów sanacyjnych co namawiali partyzantów do pozostania w lesie oczekując na trzecią wojnę z największą potęgą militarną w Europie i nie tylko. Czemu samozwańczy Rząd Polski ukrywający się w Londynie się nie liczył nie był poważnie traktowany w Europie, a tym bardziej na konferencji w Jałcie , wolał aby ruina Warszawy i przelana krew 200 tysięcy Polaków powstania i opinia publiczna i społeczna świata przemawiała do
  Czemu Ameryka i Wielka Brytania oddała Polskę na konferencji w Teheranie potem Jałcie , chociaż Polacy walczyli bohatersko na wszystkich frontach , a nie miała Polska nic do gadania w sprawie swoich granic . Czemu miała służyć akcja „BURZA” chociaż wcześniej została ROZWIĄZANA rozkazem dowództwa AK . Warto czasem użyć własnego rozumu kiedy się chce coś powiedzieć głupiego.

  1. Vladimir pisze

   Bardzo chaotycznie piszesz. Nie denerwuj się tak bo ci żyłka pęknie 😛

Zostaw odpowiedź