miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Rozpoczęły się obrady „Okrągłego Stołu Edukacyjnego” [ZDJĘCIA]

3 1 002

W sali reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego nowosądeckiego ratusza miało miejsce pierwsze spotkanie w ramach obrad „Okrągłego Stołu Edukacyjnego”. Przybyli na nie przedstawiciele publicznych i niepublicznych placówek oświatowych z Nowego Sącza.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Protest społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 pod ratuszem! [ZDJĘCIA]

 

– Dzisiaj mamy pierwsze obrady „Okrągłego Stołu Nowosądeckiej Oświaty”. Bardzo chcielibyśmy, aby to było miejsce, gdzie zaczynają współpracować i rozmawiać ze sobą ludzie, którzy na co dzień związani są z edukacją w Nowym Sączu. Oczekujemy szczerych, otwartych rozmów w zespołach roboczych. Chodzi o wypracowanie takich propozycji i rozwiązań, które po negocjacjach urzędniczych będą systematycznie wdrażane w codzienność oświatową miasta Nowego Sącza. Na sali zebrało się czterdzieści osób z różnych miejsc, szkół i reprezentujących różne czynności wykonywane w ramach oświaty i wychowania – powiedziała Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta.

Powołanie zespołu złożonego z wszystkich osób uczestniczących w szeroko pojętym procesie edukacji nowosądeckich dzieci i młodzieży ma służyć otwartej, merytorycznej dyskusji oraz znalezieniu wspólnych pomysłów na usprawnienie funkcjonowania systemu edukacji w Nowym Sączu. W trakcie pierwszego spotkania „Okrągłego Stołu Nowosądeckiej Oświaty” dyrektorzy i nauczyciele rozmawiali m.in. na temat finansowania oświaty, szkolnej infrastruktury, subwencji oświatowych, wyposażenia sal lekcyjnych i funkcjonowania szkół.

– Jest to realizacja także obietnic z okresu kampanii wyborczej, kiedy powiedziałem wyraźnie, że każdy temat, który jest ważny dla Sądeczan, dla naszych mieszkańców będzie omawiany publicznie oraz transparentnie przedstawiany. Nie chodzi o to, żeby dublować posiedzenia Rady Miasta i politykować na „nie”. Nie zgodzę się nigdy na to, żeby grać sądeckimi dziećmi i młodzieżą. Chcemy osiągnąć pozytywny i jak najwyższy efekt edukacyjny. Trzeba zwrócić większą uwagę na szkolnictwo branżowe i dlatego w pełni popieram ten kierunek, który wskazuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, jeżeli chodzi o niedoszacowanie tej dziedziny nauki. Dzisiaj brakuje nam hydraulików, spawaczy i elektromonterów. Pozyskanie pracownika wykwalifikowanego to jest wielki problem, te osoby zarabiają bardzo dobre pieniądze i mają stabilne miejsca pracy. Produkowanie magistrów w dziedzinach, w których nie ma zapotrzebowania, to jest robienie krzywdy tym osobom. Nie można również okłamywać środowiska nauczycielskiego, nie można tworzyć miraży na bazie politycznych wystąpień emocjonalnych – powiedział Ludomir Handzel, prezydent Miasta Nowego Sącza.

W ramach „Okrągłego Stołu Nowosądeckiej Oświaty” będą funkcjonować zespoły robocze do spraw: przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich i branżowych, edukacji specjalnej, edukacji pozaszkolnej, rodziców i opiekunów prawnych przedszkolaków oraz uczniów, dyrektorów i nauczycieli, a także pracowników obsługi oświaty.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
  1. Jarek pisze

    A ja jestem ciekaw ma jakiej zasadzie zostali wybrani przedstawiciele/ reprezentanci poszczegolnych jednostek . Czy reprezentant pierwszy z brzegu przykladowo przedszkoli zostal wybrany w drodze glosowania ? Jakiegos porozumienia ? Czy zostały zaproszone osoby ktore sa znajomymi albo sa “wygodne i przyjazne ” .

  2. Anita pisze

    A ja jestem ciekawa kiedy Pani przyjdzie i porozmawia z nami z rodzicami SP 1 . Najwyższy czas by ktoś z władz porozmawial z nami. Serdecznie zapraszamy do szkoły. Wyjaśnił pewne sprawy, posłuchał co mamy do powiedzenia. Dlaczego do tej pory nikt tego nie zrobił ? Pozdrawiam ☺

  3. Joanna pisze

    Im mniej ludzi z oświaty, tym lepiej. Inaczej patrzą na edukację, bardziej obiektywnie i zauważają niedociągnięcia, których my nauczyciele nie zawsze zauważamy. Dyrektorzy w tym zespole nic nowego nie wniosą, bo siła stanowiska często paraliżuje własne zdanie. Uczniowie, rodzice, zainteresowani pasjonaci, nauczyciele nowatorzy to powinien być trzon okrągłego stołu oświaty. Dyrektorzy niech spotykają się na naradach i to wystarczy. Aby cokolwiek zmienić potrzeba odważnych ludzi, a nie klakierów. Pozdrawiam serdecznie

Zostaw odpowiedź