miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Sędzia Anna Maria Wesołowska mówiła o potrzebie edukacji prawnej

0 230

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się w Nowym Sączu z osobami, które zajmują się problemami dzieci i młodzieży. Łódzka sędzina przytaczała przykłady zdarzeń, z którymi miała styczność na sali sądowej oraz zachęcała do edukacji w szkołach w zakresie prawa.

 

Czytaj również: Tragedia w Krynicy! 80-letni kierowca zmarł podczas jazdy?

 

Sędzia Anna Maria Wesołowska, prawniczka kojarzona m.in. z popularnym serialem paradokumentalnym spotkała się dzisiaj w Starostwie Powiatowym z pracownikami instytucji zajmujących się problemami dzieci i młodzieży. Podczas spotkania zaznaczała, że edukacja w zakresie prawa jest formą profilaktyki, która może zapobiegać popełnianiu przestępstw przez dzieci i młodzież.

Trudno skazywać dwudziestolatka na dożywocie. Kłopot w tym, że na sali rozpraw nie mogę już niczego zmienić. Mogę jedynie wydać wyrok. A wiem, że w wielu przypadkach świadomość kary za popełnione czyny mogłaby spowodować, że ktoś nie zszedłby na drogę przestępstwa – opowiadała Anna Maria Wesołowska.

Sędzia przytoczyła m.in. wymowny przykład łódzkiego harcerza i wzorowego ucznia, który idąc 8 marca do szkoły, uświadomił sobie, że brakuje mu 5 zł, by kupić różę dla dziewczyny. Wepchnął więc do bramy ucznia podstawówki, zagroził pobiciem i zabrał chłopcu gotówkę, a później został zatrzymany pod zarzutem dokonania rozboju, za co grozi do 12 lat więzienia. – Młodemu człowiekowi wydawało się, że pięć złotych to nie pieniądze i może kogoś zastraszyć i mu je zabrać. Gdyby miał podstawową wiedzę z zakresu prawa i znał konsekwencję swojego działania pewnie by tego błędu nie popełnił – podkreśliła Anna Maria Wesołowska, zachęcając do tworzenia “kącików prawnych” w szkołach i lekcji wychowawczych w sądach.

– Tylko przez moją salę w łódzkim sądzie przewinęło się 17 tysięcy uczniów. A wyjeżdżając do szkół, spotkałam się łącznie z 800 tysiącami gimnazjalistów. Wierzę, że zdecydowania większość z nich nigdy nie wejdzie na drogę przestępstwa – mówiła prawniczka.

Konferencję zorganizowaną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie otworzył starosta nowosądecki Marek Pławiak. Uczestniczyli w niej także wicestarosta Antoni Koszyk i członek Zarządu Powiatu Marian Ryba. Na sali byli m.in. psychologowie i pedagodzy szkolni, policjanci i kuratorzy sądowi.

 

Opr. MK
Źródło i fot.: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.