miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Technikum nr 6 zmieniło nazwę na Technikum Przemysłu Mody!

0 1 121

Technikum nr 6 przy ul. Szczęsnego Morawskiego w Nowym Sączu zmieniło nazwę na Technikum Przemysłu Mody. Uchwała została podjęta przez radnych podczas ostatniej Sesji Rady Miasta, a o nadanie nowej nazwy wnioskowała Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski z Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Rada Miasta uroczyście zakończyła czteroletnią kadencję! [ZDJĘCIA]

 

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu, a więc nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim samych uczniów prezydent postanowił przygotować projekt uchwały, który zakłada zmianę nazwy Technikum nr 6 na Technikum Przemysłu Mody. Pragnę zwrócić uwagę, że to technikum w ostatnich latach bardzo prężnie rozwija się, nie ma żadnych problemów z rekrutacją, kształci w zawodzie takim, jak proponowana nazwa. Społeczności chodzi o to, aby nazwa była bardziej nośna, rozpoznawalna i sprzyjała dalszemu efektywnemu rozwojowi, czego bardzo tej szkole życzymy – powiedział Józef Klimek, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta.

Szkoła funkcjonuje na terenie miasta Nowego Sącza od 1926 roku. Początkowo była to Prywatna Szkoła Przemysłowa Żeńska Koła TSL w Nowym Sączu. W 1937 roku szkoła zaczęła funkcjonować jako 4-letnie Gimnazjum Krawieckie i 2-letnie Liceum. W 1946 roku szkoła została upaństwowiona, a dwa lata później zmieniono jej nazwę na Liceum Odzieżowe I i II stopnia. W 1960 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy placówki na Zasadniczą Szkołę Zawodową o dwu, a później trzyletnim cyklu kształcenia. W 1976 roku, na pięćdziesięciolecie istnienia placówki, szkoła otrzymała imię założyciela Bolesława Barbackiego. W 1978 roku powstało Technikum Odzieżowe, Liceum Zawodowe, które wraz z Zasadniczą Szkołą Zawodową tworzyły Zespół Szkół Odzieżowych im. B. Barbackiego, do którego włączono z czasem VI Liceum Ogólnokształcące. W roku szkolnym 2002/2003 dokonano zmiany nazwy z Zespołu Szkół Odzieżowych na Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego, w skład którego weszły: VI LO, Technikum nr 6 i ZSZ nr 6, której w 2017 roku, zgodnie z duchem reformy oświaty, zmieniono nazwę na Szkoła Branżowa I Stopnia nr 6.

Anna Studzińska, przedstawiciel Zespołu Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu podziękowała radnym za to, że przyjęli uchwałę i nazwa Technikum nr 6 została zmieniona na Technikum Przemysłu Mody. Uchwała wejdzie w życie 1 września 2019 roku.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź